Imieniny ulicy Święty Marcin – co się będzie działo?

Kolorowy korowód ze szczudlarzami i przebierańcami, warsztaty i zabawy dla dzieci, koncerty, sztuczne ognie i gra miejska – niczego nie zabraknie podczas tegorocznych obchodów Imienin Ulicy Święty Marcin.

Wszystko rozpocznie się tradycyjnie o 13 wraz z korowodem, który jak zawsze pod wodzą Świętego Marcina w pełnej zbroi i konno wyruszy sprzed kościoła Świętego Marcina i przejdzie aż pod zamek. Tam na scenie nastąpi uroczyste wręczenie klucza do bram miasta – święty otrzyma go z rąk prezydenta Ryszarda Grobelnego. Po przekazaniu klucza prezydent wręczy dziesięciu podopiecznym fundacji Barka, którym udało się odbudować swoje życie, specjalne wyróżnienie fundacji – Drabinę Jakubową.

Po tej uroczystości rozpocznie się dalsza część hucznej, imieninowej imprezy. Na scenie o 14 pojawi się Katty Carr, o 18 – zespół Illegal Boys, o 19.30 – zespół Hey, gwiazda tegorocznych imienin. Wokół sceny oczywiście tradycyjnie będzie się odbywał tradycyjny kiermasz rękodzieła, targ książek, no i rogali – ale będzie też sporo nowych atrakcji.
– Po korowodzie przenosimy się na podwórka przy ulicy Święty Marcin – zapowiada Andrzej Maszewski z CK Zamek.

I tak od godziny 14 przy ulicy ul. Św. Marcin 26 Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne zaprosi rodziny z dziećmi do zabawy, w planach jest też krótki koncert. Przy Świętym Marcinie 69, gdzie widoczny jest fryz gęsi, będzie można obejrzeć dzieła sztuki wykonane przez podopiecznych Wielkopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu. A znów przy Św. Marcinie 27 razem z Kolektywem Kąpielisko i Poznańskim Schroniskiem dla Zwierząt będzie można robić budki dla bezdomnych kotów i karmniki dla ptaków. Specjalną ofertę przygotowały też firmy mieszczące się przy Świętym Marcinie – Amore Gelato zaprasza na malowanie buziek, zwierzaki z balonów, Karmelkowo proponuje świat Alicji z Krainy Czarów, a nawet lizaki w kształcie rogali marcińskich, Skład Kulturalny przez cały dzień będzie organizował konkursy i warsztaty dla dzieci, a Kociak o 17 zaprasza na wykład: „Jak 11 listopada wygląda w innych miejscach Europy”.

O godzinie 14.30 rozpocznie się Gra Miejska Nivea, a około godziny 15 przy budynku nr 45 będzie można wziąć udział w potańcówce pod gołym niebem dzięki Stowarzyszeniu Młodych Animatorów Kultury. Przez cały dzień Święty Marcin rozbrzmiewać będzie dźwiękami płynącymi nie tylko ze sceny pod zamkiem, ale także z kilku miejsc na samej ulicy. Wśród naszych gości tego dnia znajdą się Lech Dyblik, Republika Rytmu (podcienie Hotelu Lech), kataryniarz Tadeusz Lis.

Ale warto będzie zajrzeć także do samego CK Zamek. O godzinie 12, 15 i 18 w Sali Kinowej będzie można obejrzeć Poznań na celuloidzie, czyli prezentację unikatowych przedwojennych kronik filmowych z Poznania. Film będzie ilustrowany muzyką na żywo przygotowaną przez Piotra Wizę, a przed nim pracownicy zamku opowiedzą o poszczególnych sekwencjach filmu, o rzeczach, które już nie istnieją, a zostały utrwalone na taśmie.

W sali 248 będzie można z kolei nabyć umiejętności drukowania, ponieważ w godzinach 14-16 i 17-19 odbędą się tam warsztaty w technice sitodruku “Drukujemy Św. Marcina”. Warto przynieść własne koszulki lub torby, najlepiej jasne.
– Tego dnia na wszystkie zamkowe wystawy, z wyjątkiem ekspozycji „Ernst Stewner – niemiecki fotograf Polski”, wstęp będzie bezpłatny – mówi Grzegorz Bibro, rzecznik prasowy CK Zamek. A do wyboru jest całkiem sporo, bo w salach 102, 103, 104 i Kominkowej trwa wystawa audiowizualna „Pamiętam, że w Zamku”, w Holu Kolumnowym pokaz wideo Anny i Karoliny Raczyńskich „Ul. Św. Marcin 2104”, w Galerii Fotografii pf można oglądać wystawę Christiana Mayera „Threshold and Interia”, a w Galerii Sztuki Współczesnej Profil – „Zatrzymanie” Patricka Kovačovský’ego i Marcina Berdyszaka.

Przygotowania do imienin idą pełną parą, a pracy jest w tym roku więcej niż zwykle, ponieważ w korowodzie będą brali udział także chętni poznaniacy, ale wcześniej muszą sobie przygotować stroje na warsztatach prowadzonych przez Interdyscyplinarną Grupę Teatralną „Asocjacja 2006” w pracowni przy Świętym Marcinie 49. Udział jest bezpłatny, ale trzeba się zgłosić, bo nie za wiele osób na raz mieści się w pracowni.
– Dużo osób zagląda, ale odwagą dotąd wykazało się dziesięcioro poznaniaków – mówi członkowie zespołu. I zapewniają, że tworzenie kostiumów jest bajecznie proste, nie trzeba umieć szyć i każdemu się to na pewno uda, więc warto przyjść.

A warto przełamać nieśmiałość, bo korowód zapowiada się w tym roku wyjątkowo okazale.
– Będzie ponad 20 szczudlarzy, aktorzy, którzy zaprezentują prawie 40 animowanych lalek – wylicza profesor Piotr Tetlak z “Asocjacji 2006”.

Obchody imienin zakończy tradycyjny pokaz ogni sztucznych, który zaplanowano na godzinę 21.

Zobaczcie program Imienin Ulicy Święty Marcin!