Ładny uśmiech – leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych

Uśmiech to nasza wizytówka, dlatego dbamy o codzienną higienę jamy ustnej. Jednak śnieżnobiałe zęby bez ubytków nie gwarantują nam pięknego uśmiechu. Istotną rolę odgrywa również ich układ. Jeśli nasz zgryz pozostawia wiele do życzenia – warto odwiedzić ortodontę.

Konsultacja ortodontyczna to pierwsza wizyta, na którą pacjent zgłasza się do ortodonty. Wtedy właśnie lekarz dokonuje oceny potrzeby leczenia ortodontycznego i gromadzi niezbędną do zaplanowania leczenia dokumentację. Składają się na nią wyciski, które służą do wykonania modeli diagnostycznych, fotografie twarzy i zębów oraz zdjęcia rtg: pantomograficzne i cefalometryczne.

Kolejna wizyta poświęcona jest wyjaśnieniu pacjentowi wady, którą posiada, oraz omówieniu przygotowanego indywidualnie dla niego planu leczenia, które rozpoczyna się od momentu założenia zaplanowanego wcześniej aparatu ortodontycznego, stałego czy zdejmowanego. Regularne wizyty kontrolne służą monitorowaniu procesu leczenia i aktywacji aparatu. Współpraca pacjenta w zakresie przestrzegania terminów wizyt jest bardzo ważna dla właściwego przebiegu leczenia. Średnio odbywają się one co 5 tygodni dla aparatów stałych i ok.7 tygodni dla aparatów zdejmowanych.

Leczenie ortodontyczne dzieci
Daje wiele możliwości na dokonanie zmian nie tylko w ustawieniu zębów, ale i poprawie rysów twarzy. To jedyny czas kiedy możemy zmodyfikować wzorzec wzrostu kości szczęk poprzez poszerzenie bazy kostnej oraz zlikwidować występujące dysproporcje.
Niektóre wady wymagają pilnej interwencji, a odroczenie leczenia powoduje tylko nasilenie niekorzystnych zmian i utrudnia leczenie wady w przyszłości.

Leczenie ortodontyczne dorosłych
Dorośli dziś coraz częściej decydują się na podjęcie leczenia ortodontycznego. Obecnie przyjmuje się, że w większości przypadków nie ma granicy wiekowej dla leczenia ortodontycznego. Najczęściej  pacjentom przeszkadzają stłoczenia czyli tzw. „krzywe” zęby, ale nierzadko terapia ortodontyczna jest tylko wstępem do przeprowadzenia innego rodzaju leczenia: implantologicznego, protetycznego czy periodontologicznego. Ortodoncja pozwala na wyprowadzenie poprawy w przypadku patologicznego starcia zębów, recesji dziąsłowych, artropatii stawów skroniowo-żuchwowych, objawiających się bólem okolicy skroni lub przypominających migrenowe bóle głowy.

By zapewnić trwały efekt
Po uzyskaniu zaplanowanego celu leczenia ortodontycznego, gdy lekarz jak i pacjent są usatysfakcjonowani uzyskanym rezultatem, przychodzi czas na zdjęcie aparatów, co oznacza rozpoczęcie okresu retencji, czyli utrwalenia uzyskanych w trakcie leczenia wyników. Aparat retencyjny (retainer), to założony na stałe bądź zdejmowany aparat, który ma zapobiec nawrotowi wady.

Warto pamiętać
Aparaty ortodontyczne nie powodują próchnicy, są jednak miejscem dodatkowej retencji resztek pokarmu i płytki nazębnej. Nieprawidłowa higiena może powodować  zwiększone ryzyko próchnicy i odwapnień (w formie białych plam wokół zamka ortodontycznego) a także zapalenia dziąsła (obrzęk i krwawienie), które mija natychmiast po wdrożeniu prawidłowej higieny. Bardzo rzadko u pacjentów może dochodzić do resorpcji, czyli skrócenia korzeni zębów o różnym nasileniu.  Nieznaczne skrócenie długości korzeni nie powoduje żadnych negatywnych następstw, jedynie agresywne procesy są wskazaniem do przerwania leczenia.

W pierwszych dobach po założeniu aparatu na języku i policzkach pojawiają się drobne otarcia spowodowane mechanicznym drażnieniem śluzówki. Dolegliwości łagodzi użycie wosku ortodontycznego, izolującego narażone tkanki do momentu adaptacji tkanek do nowej sytuacji w jamie ustnej. Należy pamiętać, że zakończone leczenie ortodontyczne gwarantuje utrzymanie się pozycji zębów tylko w przypadku sumiennego użytkowania retainera zgodnie z zaleceniami ortodonty.