My French Film Festival

28 stycznia w Domu Bretanii rozpoczyna się piąta edycja ogólnoświatowego internetowego festiwalu kina francuskiego młodych twórców organizowanego przez uniFrance films we współpracy z Instytutem Francuskim w Warszawie.

Dom Bretanii zaprasza na projekcję 6 filmów długometrażowych (w wersji oryginalnej z polskimi napisami) – 3 spośród nich zostały wybrane przez internautów na fanpage’u Domu Bretanii. Każdy seans zostanie poprzedzony pokazem filmu krótkometrażowego.
Wstęp wolny na wszystkie seanse

Nasz program:
28.01 (środa), g. 19.00
Wyskok do Paryża (La virée à Paname), 2013, reż. Racine May, Hakim Zouhan (22’50)
Życie dwudziestoletniego Mourada upływa między warsztatami teatralnymi a spotkaniami ze znajomymi i dziewczyną. Postanawia zmienić środowisko i udaje się na warsztaty pisarskie do Paryża. Nie przewidział jednak, że jego pomysł okaże się tak skomplikowany w realizacji.

Oddychaj (Respire), 2014, reż. Mélanie Laurent (92 min.) Charlie ma 17 lat. To wiek, w którym życie kręci się wokół wyjść z przyjaciółmi, ideałów, silnych emocji i namiętności. Sarah dopiero co przyjechała do miasta. Jest piękna, odważna, ma interesującą przeszłość i silną osobowość. Szybko staje się popularna. Sarah wybiera Charlie.

29.01. (czwartek), g. 19.00
Shadow (Cień), 2014, reż. Lorenzo Recio (23’00)
Tajpej. Xiao Shou jest nieśmiałym mężczyzną organizującym wędrowne spektakle cieni. Pewnego dnia spotyka eteryczną Ann, w której natychmiast się zakochuje. Tragiczny wypadek przenosi jednak Xiao do mrocznego świata, zanim udaje mu się wyznać dziewczynie swą miłość.

Miejsce na Ziemi (Une place sur la terre), 2013, reż. Fabienne Godet (100 min.)
Antoine jest wesołym, choć pełnym goryczy fotografem. Jego jedynym przyjacielem jest syn sąsiadki, siedmioletni Mateo. Pewnego dnia Antoine słyszy dźwięk pianina dochodzący z budynku na przeciwko. Oczarowany muzyką, zaczyna mieć obsesję na punkcie Eleny, pięknej i zarazem tajemniczej pianistki. Stara się uchwycić ją na swoich fotografiach, gdy tylko ma okazję. Wkrótce Antoine nawiązuje relację z Eleną, która sprawia, że mężczyzna wreszcie znajduje swoje miejsce na ziemi.

30.01. (piątek), g.19.00
Les insouciants (Beztroscy), 2014, reż. Louise de Prémonville (24’45)
Dwudziestoletni Niels wychodzi z budynku wiejskiej stacji benzynowej, rozmawiając przez telefon. Dołącza do grupy rówieśników opartych o pobliskie samochody i beztrosko rozmawiających przy piwie oraz grającej w tle muzyce. Mężczyzna rozłącza się, siada za kierownicą jednego z aut i rusza w drogę w towarzystwie Sama oraz Nicole. Nie wie jeszcze, że rozmowa, którą właśnie skończył, kompletnie odmieni jego życie.

Vandal, 2013, reż. Hélier Misterne (84 min.)
Piętnastoletni Chérif jest zbuntowanym samotnikiem. Jego matka, nie mogąc sobie z nim dać rady, wysyła go do ciotki i wujka do Strasburga, gdzie ma zostać przeszkolony do pracy na budowie. To jego ostatnia szansa. Chérif szybko zaczyna czuć się jak w klatce. Pewnego dnia odkrywa jednak nocne życie grafficiarzy i otwiera się przed nim całkiem nowy świat.

31.01. (sobota) – g. 16.00
Molii, 2013, reż. Hakim Zouhani, Yassine Qnia, Carine May, Mourad Boudaoud (13’10) Steve jest mężczyzną po dwudziestce. Tego wieczoru ma zastąpić swego ojca w roli stróża basenu publicznego. Wszystko idzie gładko do momentu, gdy uszu mężczyzny zaczynają dobiegać dziwne głosy.

Nie znosiłem matematyki (Comment j’ai détesté les maths), 2012, reż. Olivier Peyon (103 min.)
Dla wielu z nas matematyka była zmorą. Nudziła nas i nie byliśmy orłami w tej dziedzinie w szkolnych ławkach. Krótko mówiąc, najzwyczajniej w świecie jej nienawidziliśmy! Moglibyśmy się z tego po prostu śmiać, gdyby nie fakt, jak ważne miejsce zajęła w naszym społeczeństwie. Firmy takie jak Apple, Google czy Goldman Sachs nie istniałyby, gdyby nie algorytmy i wzory matematyczne. Jakim więc cudem matematyka cieszy się wciąż tak niewielkim zainteresowaniem w momencie, kiedy tak naprawdę to ona rządzi światem? Zapraszamy na podróż po świecie w towarzystwie największych matematyków. W filmie Nie znosiłem matematyki Cédric Villani (medal Fieldsa 2010) opowie jak ta znienawidzona przez wielu nauka, zmieniła świat na lepsze… i na gorsze. Film nominowany do Cezarów w 2014 r.

g.18.00
Aïssa, 2014, reż. Clément Tréhin Lalanne (8’15)
Pochodząca z Kongo Aïssa przebywa nielegalnie na terytorium Francji. Choć twierdzi, że nie ukończyła lat osiemnastu, władze uznają ją za osobę pełnoletnią. Aby wyjaśnić sytuację i podjąć decyzję o ewentualnej deportacji, lekarz musi wykonać oględziny budowy jej ciała.

Proszę pokazać język (Tirez la langue, Mademoiselle), 2013, reż. Axelle Ropoert (102 min.)
Boris i Dimitri Pizarnik są lekarzami w paryskiej Dzielnicy Chińskiej. Dwójka braci wspólnie poświęca każdą minutę swojego czasu pacjentom. Pewnej nocy zostaje im przydzielona młoda kobieta chora na cukrzycę, wychowywana przez samotną matkę, Judith. Oboje zakochują się w kobiecie i cały ich świat przewraca się do góry nogami…

g.20.00
Dip N’Dance, 2013, film animowany, reż. i scenariusz: Hugo Cierzniak (6’15)
Film opowiada o czterdziestoletnim bogaczu, który uwielbia, gdy wyposażenie jego domu jest mu bezwzględnie podporządkowane. Poprzez muzykę odkryje jednak, że to, nad czym mamy kontrolę, prędzej czy później przejmuje kontrolę nad nami samymi.

W pełnym słońcu (Plein soleil), 1959, René Clément (119 min.) Występują: Alain Delon, Maurice Ronet, Marie Laforet
Na zlecenie bogatego Amerykanina Greenleafa, Tom Ripley jedzie do Włoch, by sprowadzić stamtąd jego syna Philippe’a, wiodącego rozrzutne życie u boku swej kochanki Marge. Jeśli mu się uda, dostanie pięć milionów dolarów zapłaty. Philippe gardzi Tomem i robi wszystko, żeby go upokorzyć. Wkrótce Tom rozumie, że nie będzie w stanie wypełnić powierzonego mu zadania. Po pewnym czasie jego zleceniodawca odcina go od pieniędzy. Mężczyzna w desperacji zabija Philippa i przejmuje jego zwyczaje oraz tożsamość. Będzie musiał jednak wykazać się znacznie większym sprytem, by zwieść policję i przyjaciół młodego playboya.