Miesiąc Świadomości Raka Jajnika

10 marca po zmierzchu na turkusowo zaświeci iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz kopuła Inea Stadionu – wszystko to z powodu obchodów Miesiąca Świadomości Raka Jajnika, którego symbolem jest turkusowa wstążeczka. Honorowy Patronat nad marcowymi obchodami Miesiąca Świadomości Raka Jajnika objął Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Miesiąc Świadomości Raka jajnika organizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dla niej. Możemy więcej” (www.dlaniejmozemywiecej.pl). Akcja ma na celu zwiększenie wiedzy i świadomości kobiet na temat objawów, diagnostyki i leczenia nowotworu – a jest bardzo potrzebna, bo, jak wynika z danych medycznych, rak jajnika to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w naszym kraju. Co gorsza, ten nowotwór często w ogóle nie boli, daje jedynie niespecyficzne objawy, które kojarzą się raczej z dolegliwościami układu trawiennego niż rozrodczego. Dlatego aż u 80 proc. chorych, raka jajnika wykrywa się w stadium zaawansowanym. Najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety po 50. roku życia, choć choroba dotyka również osoby młodsze.

– Nadzieją napawa fakt, iż po wielu latach oczekiwania mamy dziś coraz więcej narzędzi, by leczyć kobiety chore nawet na zaawansowaną postać tego nowotworu. Tym niemniej zachęcam osoby, w których rodzinie występował rak jajnika lub rak piersi, a także kobiety w piątej i szóstej dekadzie życia, by zachowały czujność i przynajmniej raz w roku badały się u ginekologa – przypomina dr Lubomir Bodnar z Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego.

Miesiąc Świadomości Raka Jajnika w Polsce jest w tym roku obchodzony po raz pierwszy.