Ranking zielonych miast Polski. Gdzie jest Poznań?

MojaPolis i BIQdata opracowały ranking ponad 60 polskich miast pod kątem zieleni w mieście. Niestety, wśród najbardziej zielonych miast nie ma Poznania. A gdzie jest?

W badaniu wzięto pod uwagę jedynie miasta na prawach powiatu, badano, ile miejsca zajmuje miejska zieleń, czyli parki, zieleńce, skwery i lasy komunalne. Im więcej miejsca zajmują – tym wyżej miasto jest w rankingu.

Liderem rankingu jest bezdyskusyjnie Sopot, w którym zieleń zajmuje ponad 58 procent powierzchni. W Zielonej Górze to prawie 47 procent, co daje miastu drugie miejsce i słuszną dumę z odpowiedniej nazwy. A na trzecim miejscu, pewnie ku zaskoczeniu wielu osób, znalazły się… Katowice, w których zieleń zajmuje nieco ponad 46 procent powierzchni. Warto dodać, że najwyżej w rankingu znalazły się miasta z największymi obszarami lasów komunalnych – w Sopocie na przykład ich powierzchnia zajmuje obszar wielkości połowy całego miasta!

Poznań jest w tym rankingu na… 31 miejscu – przed nim są takie miasta jak Warszawa, Sosnowiec, Grudziądz, Bytom, Tychy, Rybnik czy Dąbrowa Górnicza. Zieleń zajmuje w mieście 18,5 procent. Do rekordzistów braku zieleni jak Krosno (2,38), Łomża (4,18) czy Konin (5,46) sporo nam brakuje, ale do zwycięzców rankingu jeszcze więcej…

Twórcy badania utworzyli też oddzielne zestawienie obejmujące miejskie żywopłoty, ponieważ są one bardzo skuteczną ochroną przed spalinami i hałasem. Także i tu Sopot rządzi: w obrębie 1 km kwadratowego rośnie tam blisko 3 km żywopłotów. W przypadku Zielonej Góry jest podobnie: wysokie miejsce w rankingu jest zasługą rosnących na granicach Borów Zielonogórskich.

A Poznań? W kwestii żywopłotów plasujemy się powyżej średniej, ale zajmowane przez Poznań siedemnaste miejsce też jakoś szczególnie nie cieszy. Mamy ich 948 metrów.

Dużo zieleni, co ciekawe, nie zawsze oznacza czyste powietrze. W niektórych miejscach naszego kraju zanieczyszczenie jest tak duże, że nawet okazałe obszary zielone nie radzą sobie z neutralizowaniem szkodliwych pyłów. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował informacje o natężeniu pyłów PM2,5 (o znacznym negatywnym wpływie na zdrowie ludzi) w 2013 r. Tu były badane miasta liczące powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Poznań został tu ujęty jako Aglomeracja Poznańska i znajduje się na piętnastym miejscu, dokładnie w połowie rankingu, z poziomem pyłu PM2,5 25 µg na metr sześcienny. Najgorsza sytuacja, jeśli chodzi o poziom pyłu, jest w Krakowie (37), na przedostatnim miejscu jest Bielsko-Biała (34), a na trzecim od końca – Aglomeracja Górnośląska (34).