Będzie co wrzucić na ruszt. Gdzie? W spalarni!

Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych – czyli w skrócie ITPOK, a po ludzku: spalarnia śmieci. Inwestycja jest już bardzo widoczna, a władze Poznania zapewniają, że strumień odpadów będzie odpowiednio wysoki.

Budowa spalarni robi wrażenie. Ogromne, betonowe ściany, które już wyrosły nieopodal elektrociepłowni Poznań Karolin skrywać będą dwa kotły o wysokości 27 metrów, dzięki którym nie tylko będzie można się pozbyć odpadów, ale też wyprodukować ciepło oraz prąd, odpowiadający zapotrzebowaniu kilkudziesięciotysięcznego miasta!

Montaż pierwszego kotła już trwa, drugi natomiast zacznie powstawać w połowie kwietnia. Prace przy kotłach mają się zakończyć w czerwcu 2015 roku, potem zaś odbędą się próby ciśnieniowe.

Wykonawca spalarni zarzeka się, że cała instalacja powstaje według europejskiego standardu BAT, czyli “Najlepszej dostępnej technologii” – oznacza to, iż nie istnieje nowocześniejsza metoda spalania odpadów na taką skalę.
– Badaliśmy także technologie plazmowe i technologię pirolizy, czyli zgazowania i żadna z nich nie odpowiadała naszym wymaganiom w takim stopniu, jak technologia rusztowa – zapewnia Andrzej Zioło, kierownik ds. projektów SITA Zielona Energia (ta firma jest wykonawcą i przyszłym zarządcą poznańskiej spalarni). – Na obecnym etapie technologia rusztowa jest po prostu najbardziej zaawansowana i daje najlepszą efektywność energetyczną przy planowanym strumieniu odpadów.

Ten zaś strumień określono na 210 tys. ton odpadów rocznie, co przełoży się na 267 tys. gigadżuli energii cieplnej oraz 128 tys. megawatogodzin energii elektrycznej. Co zaś się stanie jeżeli odpadów będzie mniej? Teoretycznie miasto będzie musiało wówczas dopłacać, ale Bożena Przewoźna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania zapewnia, że do takiej sytuacji nie dojdzie.
– Już teraz mamy pytania z innych gmin, niezrzeszonych w GOAP, ponieważ opłaty marszałkowskie za składowanie odpadów wzrośnie, więc gminom bardziej się będzie opłacało przewiezienie odpadów do naszej spalarni.

Poznańska spalarnia jest jedną z siedmiu budowanych tego typu instalacji w Polsce, ale jest najbardziej zaawansowana – ma być gotowa w listopadzie 2016 roku. Cały projekt kosztuje 725 mln zł i powstaje w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Partnerem prywatnym miasta jest firma SITA Zielona Energia.