VIII Festiwal Atelier PTT: pierwszy dzień święta młodego tańca

Cztery premiery i dwa spektakle już wystawiane, ale teraz przygotowane w nowych wersjach – 17 kwietnia rozpoczyna się Festiwal Atelier Polskiego Teatru Tańca, podczas którego swoje spektakle prezentują młodzi choreografowie teatru. Zawsze jest on prawdziwą ucztą dla miłośników tańca, ale w tym roku zapowiada się wyjątkowo ciekawie.

Pierwszą z premier, jaką zobaczymy podczas festiwalu, jest „Brain demension” Hanny Szychowicz, uczennicy klasy VI Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Polski Teatr Tańca promuje jej debiut choreograficzny, a dyrektor Ewa Wycichowska zapewnia, że ten spektakl warto zobaczyć.

Hanna Szychowicz, mimo że tak młoda, jest już osobą utytułowaną: zajęła I miejsce w kategorii tańca współczesnego (grupa młodsza) XIX Ogólnopolskiego Konkursu Tańca im. Wojciecha  Wiesiołłowskiego w Gdańsku, gdzie otrzymała również: Nagrodę ZAiKS-u za najciekawszy debiut choreograficzny, Nagrodę Publiczności, Nagrodę Zarządu Sekcji Tańca i Baletu ZASP za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz Nagrodę Dyrektora Polskiego Teatru Tańca, w postaci udziału w zajęciach i 8 Festiwalu Atelier PTT, za debiut choreograficzny.

Choreografia i wykonanie: Hanna Szychowicz
Muzyka: Black Sun Empire – Hyper Sun

Kolejnym spektaklem jest “Hello. And Goodbye” w choreografii i wykonaniu Pawła Malickiego. To nie pierwszy jego spektakl, który będziemy mogli oglądać w ramach Atelier: Paweł Malicki był też współtwórcą choreografii „Kilka kroków (d)o miłości”, oraz autorem spektakli: „Mat”, ”Secondhand”, „The Unknown-Niewiadoma”, „Hello, Stranger!” i „Hello, My Friend!” – ten ostatni spektakl, ale w nowej wersji, także będzie można zobaczyć podczas festiwalu Atelier.  

Inspiracją dla “Hello. And Goodbye” było Stworzenie Adama Michała Anioła – a raczej to, co na ten temat sądzi John Ajvide Lindqvist we “Wpuść mnie”: “Cały sens obrazu (…) zawierał się w dwóch monumentalnych ciałach, wyciągających do siebie ręce, których palce wskazujące niemal się stykają. Jest między nimi milimetr przestrzeni. I w tej próżni jest życie. Monumentalność obrazu i bogactwo szczegółów stanowią jedynie ramę, otoczkę, która jeszcze bardziej ma podkreślić tę minimalną pustkę, ten pusty punkt, który mieści w sobie wszystko”.

Choreografia i wykonanie: Paweł Malicki
Światła: Daniel Stryjecki
Muzyka: AGF, The Bug,   Ikeda & Dumb Type, Tim Hecker, W. A. Mozart
Grafika: Mariusz Stryjecki
Czas trwania: 15 min.

„eXordial” to efekt wspólnej pracy Pauliny Jaksim i Katarzyny Kulmińskiej. Obie są tancerkami Polskiego Teatru Tańca: Katarzyna Kulmińska od sezonu 2008/2009, a Paulina Jaksim od roku 2012. Występują m. in. w spektaklach: “Minus 2” (chor. Ohad Naharin), “Open Field” (chor. Nadar Rosano) oraz “Czterdzieści” (chor. Jo Strømgren).

Gazeta „Przyszłość”: Na jakim etapie przygotowań jesteś?
X: Jestem gotowa. Szkolenie zakończone. Inżynierowie robią ostatnie testy systemu. Ode mnie już nic nie zależy.
G P: Jaki cel ma Twoja misja?
X: Misja ma nadrzędny cel. Jestem pewna, że jej efekty będą widoczne w przyszłości.
(…)
X:.Cały proces szkolenia przygotował mnie do radzenia sobie samej w każdej sytuacji. Wiem, że jestem zdana tylko na siebie.
(…)
X: Śmiało kroczyć tam gdzie nie dotarł żaden człowiek.
—————————————————————————————————————–
Gazeta „Przyszłość”: Na jakim etapie przygotowania jesteś?
Y: To już koniec szkolenia. Czekam już tylko na start.
G P: Jaki cel ma Twoja misja?
Y: Wyprawa jest celem samym w sobie. Na pewno będzie odkrywcza.
(…)
Y: Podczas szkolenia testowaliśmy nie tylko pozytywne, ale również kryzysowe scenariusze. Poradzę sobie ze wszystkim, co mnie napotka.
Y: Śmiało kroczyć tam gdzie nie dotarł żaden człowiek.

Choreografia, taniec, kostiumy i scenografia: Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska
Artysta wizualny: Mikołaj Ludwik Szymkowiak
Dramaturg: Andrzej Pakuła
Muzyka: Cliff Martinez, Tina Turner, Max Richter, Umberto Tozzi

„Persona” to spektakl w choreografii Agnieszki Fertały, a odnosi się do pojęcia wprowadzonego przez Carla Gustava Junga, oznaczającym maskę, jaką człowiek zakłada w relacjach z innymi. Maska ta stanowi kompromis pomiędzy indywidualnością, a grupą. „Persona” nie jest częścią naszej prawdziwej osobowości, mimo to trudno nam ją porzucić w codziennych relacjach z innymi” – twierdzą choreografki. – “W masce czujemy się bezpieczni i pewni siebie. Co stanie si, gdy na chwilę zrzucimy maskę?”…

Choreografia: Agnieszka Fertała
Tańczą: Agnieszka Fertała i Daniel Stryjecki
Muzyka: Nina Fakhraha

Podczas festiwalu zobaczymy też dwa spektakle, które premierami w zasadzie nie są, jednak ich twórcy zaprezentują je podczas Atelier w innej, nowej wersji. I z pewnością oba będzie warto obejrzeć. Spektakl “Efekt halo” Daniela Stryjeckiego miał swoją premierę w maju ubiegłego roku i był kolejnym multimedialnym projektem tego artysty pokazującym, jak rządzą nami stereotypy przy ocenianiu kogoś – a pokazał to za pomocą światła, które w tym spektaklu stało się pełnoprawnym uczestnikiem – obok tancerzy.

Natomiast “Hello, My Friend” Pawła Malickiego miał swoją premierę podczas ubiegłorocznego festiwalu Atelier. Był nawiązaniem oraz kolejną odsłoną przedstawienia “Hello, Stranger!”, w którym choreograf podejmował temat obcości, wyalienowania. W “Hello, My Friend” z kolei przedstawił temat mężczyzn i męskości oraz związanych z nimi stereotypów i przekłamań. A inspiracją do spektaklu był cytat ze Sławomira Mrożka: „Nie lubię męskości… Określenie „zniewieściały” jest w gruncie rzeczy określeniem pochlebnym. Oznacza ono, że dany osobnik często się myje, nie lubi zabijać ludzi, zdolny jest do współczucia, nie lubi wrzeszczeć i pchać się, żeby udowodnić swoją ważność”.

Program festiwalu:

17.04.15 r., godz. 20.00
„Brain demension”; gościnnie, chor. Hanna Szychowicz

„Hello. And Goodbye!”; chor. Paweł Malicki
„Persona”; chor. Agnieszka Fertała
„eXordial”; chor. Paulina Jaksim i Katarzyna Kulmińska

18.04., godz. 20.00 (spektakle w nowej wersji):
“Efekt halo”, chor. i video: Daniel Stryjecki
“Hello, My Friend”, chor. Paweł Malicki

Spektakle odbędą się na Scenie Wspólnej, ul. Brandstaettera 1 / ul. Za Cytadelą, o godz. 20.00
Bilety w cenie 30 / 15 zł (normalne / ulgowe) do nabycia w impresariacie PTT (ul. Kozia 4, rezerwacje: tel. 61 858 04 56, theatre@ptt-poznan.pl) oraz na stronie: bilety.ptt-poznan.pl

Uwaga! Ze względu na duże zainteresowanie spektaklami zaplanowanymi na 17.04 godz. 20:00 w ramach VIII Festiwalu Atelier, będzie drugą prezentację tych samych spektakli o godz. 18:00 tego samego dnia.