UAP zaprasza na “Katedrę”

W Centrum Kultury Zamek od 18 kwietnia będzie można podziwiać wystawę prezentującą nowe dzieła (obiekty, instalacje audio, filmy i fotografie) czterech wybitnie utalentowanych młodych artystów związanych z poznańskim środowiskiem artystycznym: Michała Bugalskiego, Anny Kędziory, Jarosława Klupsia i Mateusza Sadowskiego. Wernisaż 17 kwietnia o 19.

Ślepy bohater opowiadania Raymonda Carvera “Katedra” uzmysławia widzącemu narratorowi jak bardzo ograniczony jest swoimi zmysłami, a przede wszystkim pozornie wszechwładnym wzrokiem.

Paradoksalnie, zawężanie pola widzenia i kurczowe trzymanie się obrazu, określają znakomitą część współczesnej produkcji artystycznej. Zaproszonych do wystawy artystów w mniejszym stopniu łączy wspólna “wizja”, “spojrzenie”, czy też “ogląd sytuacji”, co raczej intuicyjne, prowadzone na ślepo i po omacku badania nad statusem nie tyle obrazów ile raczej reguł poznania. Epistemologiczne wyzwania stawiane dziś przez zmieniającą się kulturę post-wizualną, podejmowane są w różnorodny sposób przez artystów tak różnych od siebie, jak Michał Bugalski, Anna Kędziora, Jarosław Klupś, Mateusz Sadowski. Jednocześnie, obraz szkicowany poprzez realizacje przestrzenne, instalacje audio, obiekty, ale także – co nieuniknione – obrazy o niepewnym statusie, odnosi się do wyimaginowanej “katedry” – katedry rozumianej po carverowsku, metaforycznie, ale także bardziej dosłownie, konkretnie. Czwórka prezentowanych artystów na co dzień bowiem pracuje w Katedrze Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W tym kontekście, przedstawione na ekspozycji w CK Zamek nowe dzieła, odnoszą się do doświadczenia pracy w polu sztuki współczesnej, refleksji teoretycznej ale także praktyki pedagogicznej.

WYSTAWIE TOWARZYSZYĆ BĘDZIE PROGRAM EDUKACYJNY:

1. “Koło fotografii – porozmawiajmy o zdjęciach, by lepiej je rozumieć”
18 kwietnia 2015, g. 13:00-15:00 / Sala Prób / wstęp wolny

Koło Naukowe Studentów Fotografii UAP zaprasza na konsultacje przyniesionych fotografii. Przy okazji „odkurzania” pamiątek rodzinnych, dawnych zdjęć́ i albumów, będzie można się dowiedzieć, jak ważna jest konfrontacja z odbiorcami i dyskusja wokół zdjęć oraz jaką rolę odgrywa etap pomysłu, proces kreacji i kontekst, w jakim zdjęcia funkcjonują. Spotkanie otwarte  dla wszystkich fotografujących i odbiorców fotografii.

2.  Pokaz filmów z 5. Pracowni Fotografii
22 kwietnia, godz. 18:00 / Scena Nowa / wstęp wolny

Zapraszamy na pokaz prac filmowych studentów z 5. Pracowni Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, prowadzonej przez prof. Konrada Kuzyszyna i Mateusza Sadowskiego. Autorzy filmów posługują się różnorodnymi środkami wyrazu, wykorzystując formy takie, jak: film eksperymentalny, animacja, rejestracje pokrewne fotografii.

Pokaz stanowi okazję do zapoznania się z twórczością młodych artystów oraz dyskusji na temat ich realizacji. Artyści: Tobiasz Jankowiak, Tobiasz Jędrak, Weronika Ławniczak, Adam Łuczak, Marta Stachowska, Weronika Wronecka

3. “Odwiedź redakcję COMO – magazynu studentów i absolwentów fotografii UAP”
9 maja 2015, godz. 13:00-16:00  / Sala prób (wejście krętymi schodami od strony “Świetlicy”) / wstęp wolny

Wszystkich chcących zobaczyć, jak powstaje kolejny numer magazynu zapraszamy na spotkanie z redakcją. To dobra okazja, aby nie tylko przyjrzeć się z bliska pracy redakcji, ale I aby porozmawiać o studiowaniu fotografii – szansach rozwoju, możliwych specjalnościach, współpracy czy inicjatywach Koła Naukowego Studentów Fotografii UAP. Spotkanie jest połączone z promocją wiosennego numeru.

Wystawa przygotowana z okazji 25-lecia Katedry Fotografii UAP i bedzie można ja oglądać do 10 maja. Kurator wystawy: Adam Mazur