Z perspektywy żaby: zapraszamy na karnawał zwierząt!

Ci, którzy znają i lubią utwór Camille’a Saint-Saensa pod tym samym tytułem, powinni koniecznie wybrać się 16 kwietnia na spektakl pod tym tytułem do CK Zamek. Spektakl odbywa się w ramach programu performatywnego „Z perspektywy żaby”, a dzień wcześniej, czyli 15 kwietnia o godzinie 18 profesor Andrzej Elżanowski zaprasza na wykład „ZooBOWIĄZANIE – MIEJSCE OGRODÓW ZOOLOGICZNYCH”.

„ZooBOWIĄZANIE – MIEJSCE OGRODÓW ZOOLOGICZNYCH” – profesor Andrzej Elżanowski jest pracownikiem Muzeum i Instytut Zoologii PAN, przewodniczącym Sekcji Dobrostanu Zwierząt Polskiego Towarzystwa Etycznego. A także wegetarianinem. Podczas wykładu nasz Gość mówić będzie o etyce ogrodów zoologicznych, o zasadności istnienia tego typu placówek i ich roli w dzisiejszym świecie.
Ogrody zoologiczne i zasady ich funkcjonowania są przedmiotem powracających, żywych dyskusji, które przybrały na sile po ubiegłorocznych ‘zdarzeniach’ w zoo w Kopenhadze. Nawet jedna z dwóch poznańskich placówek (a właściwie – mieszkające w niej osły) przysporzyła niedawno temat do licznych dysput, na szczęście w wymiarze mniej drastycznym, bardziej humorystycznym.

prof. Andrzej Elżanowski


środa, 15.04, g.18

Scena Nowa,

wstęp wolny

„KARNAWAŁ ZWIERZĄT” 


Jeden z najpopularniejszych utworów muzycznych – fantazja zoologiczna Camille’a Saint-Saensa – stał się dla choreografki kanwą do pełnego humoru przedstawienia dla dzieci, połączonego ze współczesną inspiracją grą „Angry Birds”. Wspólna produkcja BTL z DanceOFFnią ilustruje niezwykle popularne tematy muzyczne. Każda z miniatur „Karnawału zwierząt” ukazuje innych bohaterów: osły, żółwie, słonie, łabędzie… Są one jednak tylko pretekstem do pokazania ludzkich słabości, wartości i relacji. Spektakl pozwoli młodym widzom zachwycić się muzyką, a w tańcu i zabawie odkryć cały wachlarz zachowań i emocji, którymi kieruje się człowiek.)

Mamy tu króla lwa, który bardziej przypomina tresera w cyrku, wzbudzające entuzjazm stado kur, czy genialnie sportretowane żółwie. Choreografia tej miniatury doskonale oddaje ducha współczesności. Ciągłą rywalizację, podglądactwo mediów i fascynację widzów takimi widowiskami. Udane i pomysłowe rekwizyty to zaś dowód poczucia humoru Mariki Wojciechowskiej. No i do tego dochodzą aktorzy. Młodzi, zgrabni, dynamiczni i bardzo lubiący swoją pracę. To przedstawienie bez słów dla widzów od lat 5 do 105!
Jerzy Doroszkiewicz, Kurier Poranny, 2.07.2014

kiedy: 16.04., g.18


gdzie: Sala Wielka


choreografia i reżyseria: Karolina Garbacik


scenografka: Marika Wojciechowska


produkcja: Charles Camille Saint-Saëns


koprodukcja: Białostocki Teatr Lalek i Podlaskie Stowarzyszenie Tańca


obsada: Anna Łaskarzewska, Patrycja Kozłowska (Klaudia Nierodzik), Izabela Maria Wilczewska, Adam Bartoszewicz, Tomasz Graczyk (Ziemowit Bogusławski), Michał Jarmoszuk, Mateusz Smaczny (Piotr Wiktorko)


„Z PERSPEKTYWY ŻABY”/ marzec – maj / wrzesień – październik
program performatywny
Interdyscyplinarny program, który realizować będziemy w dwóch blokach: marzec-maj oraz wrzesień-październik. Oś projektu stanowi wyłoniony na drodze konkursu, kuratorski program performatywny przygotowany przez Annę Królicę, składający się z 6-7 nowatorskich spektakli, których autorami są cenieni na świecie twórcy. Podczas wykładów i panelu dyskusyjnego spektakle te będą komentowane i ustawione 
w kontekście dyskursu o studiach nad zwierzętami i posthumanizmie. Otwarcie na raczkującą jeszcze w Polsce a wzbudzającą silne emocje dziedzinę nauki jaką są human-animal studies, stało się pretekstem do szerszego spojrzenia na wiele ważkich, aktualnych społecznie a także badanych w świecie nauki zagadnień. Dlatego w programie „Z perspektywy żaby” znalazły się kolejne wydarzenia kontekstowe: wykłady, dyskusje, warsztaty dla dzieci, projekcje filmów i wystawa edukacyjna. Celem tak skonstruowanego programu jest próba odpowiedzi na pytania o obecność i miejsce zwierząt w otoczeniu człowieka oraz o relacje z nim.