Francuska wystawa w Poznaniu

Od września poznaniacy będą mieli okazję zapoznać się z interesującą wystawą. Centrum Kultury Zamek pokaże dzieła najwybitniejszych francuskich artystów z przełomu XIX i XX wieku, które na co dzień można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Krakowie.

 

Tryumf Koloru” – to hasło promujące wydarzenie organizowane przez poznańskie Centrum Kultury Zamek. Odwiedzający będą mogli zapoznać się z dziełami następujących artystów: Pierre Bonnard, Jules Chéret, Maurice Denis, Eugène Grasset, Henri Gabriel Ibels, Auguste Lepère, Lucien Pissarro, Pierre Puvis de Chavannes, Paul-Élie Ranson, Henri Rivière, Auguste Renoir, Paul Signac, Henri de Toulouse-Lautrec, Édouard Vuillard, Jacques Villon czy długo z Francją związanych: Georges de Feure, Alfons Mucha, Félicien Rops i Alfred Sisley. Tworzyli oni bowiem na przełomie XIX i XX wieku, a to właśnie ten okres we Francji uznawany jest za punkt zwrotny, przynoszący sławę malarzom-grafikom. Ogromny krok do przodu w zastosowaniu koloru w grafice przyniósł mnóstwo ciekawych dzieł oraz przyczynił się w dużym stopniu do rozwoju sztuki.

Zbiór, który zostanie zaprezentowany w stolicy województwa wielkopolskiego pochodzi w większości z kolekcji Feliksa Jasieńskiego. Mężczyzna był uznanym polskim kolekcjonerem i mecenasem sztuki. To właśnie dzięki jego zamiłowaniu do tej dziedziny, możemy zaobserwować jak na przestrzeni lat zmieniało się zastosowanie koloru w grafice.

Organizatorzy poza wystawą zaplanowali szereg innych atrakcji. Przewidziano wydarzenia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, więc każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Eksponowanym dziełom będzie towarzyszyć rozbudowany program edukacyjny. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach, spotkaniach, czy też wykładach. Głównym tematem dyskusji będzie oczywiście kolor. Szczególnie w kontekście grafik. Wykłady oraz specjalnie przygotowane lekcje są gwarantem przekazania sporej dawki wiedzy teoretycznej, natomiast biorąc udział w warsztatach, będzie można sprawdzić swoje umiejętności praktyczne.

Do dyspozycji zwiedzających będzie także audioprzewodnik, który przy wcześniejszych wystawach cieszył się sporą popularnością. Całe wydarzanie będzie mieć na pewno ogromną wartość merytoryczną. Będzie można dowiedzieć się sporo o historii sztuki francuskiej, a także o kolorze w grafice.