UAM zaprasza na Wielką Majówkę 2015

Majówka w Botaniku, Wielka Majówka Studencka, Festiwal Kultury Studenckiej “Kulminacje”, rocznicowa gra miejska UAM – na te oraz wiele innych imprez, między 1-23 maja, zaprasza społeczność akademicką oraz wszystkich mieszkańców Poznania Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Tegoroczne uniwersytecie święto związane jest z obchodami 96 rocznicy założenia uczelni, w ramach Dekady Jubileuszowej 2009-2019.

Będzie przede wszystkim przyrodniczo, sportowo, koncertowo, fotograficznie, rodzinnie, artystycznie i zabawowo. Oprócz stałych i tradycyjnych elementów majówki, będą też nowości.
– To nasza kolejna majówka. Maj jest miesiącem UAM-u, bowiem 7 maja 1919 roku został powołany do życia pierwszy Uniwersytet na Ziemiach Zachodnich. Do tego stulecia, które nastąpi w 2019 roku, będziemy obchodzili dekadę, podczas której odbędą się różne wydarzenia, na różnych poziomach, między innymi naukowym, sportowym, okolicznościowym, i tak dalej – mówi prof. Zbigniew Pilarczyk, prorektor ds. studenckich. – Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy po raz kolejny Ogród Botaniczny, który w tym roku obchodzi 90-lecie. Natomiast nowością majówki jest Wielka Studencka Majówka, lepsza wersja Wielkiego Grillowania, oraz gra miejska.

Wielka Majówka UAM rozpocznie się w Ogrodzie Botanicznym, tam między 1-3 maja na uczestników czeka wiele imprez plenerowych.
– Majówka w Botaniku to tradycja, która ma swoje stałe elementy. Ważna jest tu też część charytatywna – mówi mgr inż. Ewa Kaźmierczak-Grygiel z Ogrodu Botanicznego UAM. – Pierwszego dnia zostanie otwarta wystawa “Skarby Groty Lascaux”, przedstawiająca cykl tkanin artystycznych. Będziemy gościć też muzyków, którzy zagrają koncerty w Pawilonie Letnim. Będzie też kącik poetycki, a dla dzieci gry planszowe i przejażdżki na koniach.

W programie Majówki w Botaniku przewidziano także prelekcje, wycieczki z przewodnikiem, kiermasz ogrodniczy oraz kwestę na rzecz Hospicjum Palium.

Kolejną z atrakcji Wielkiej Majówki będzie Dzień Sportu. 6 maja na terenie obiektów sportowych UAM studenci będą rywalizować ze sobą w następujących dyscyplinach sportowych: bieg „wiosenny”, maraton aerobikowy, BJJ No Gi, judo, koszykówka, pływanie, piłka nożna, siatkówka, wyciskanie sztangi, szermierka, tenis stołowy, oraz tenis ziemny.

Bardzo ciekawie zapowiada się też Wielka Majówka Studencka, która w tym roku odbędzie się 6 i 7 maja na Stadionie AZS przy ul. Pułaskiego.
– Asumptem i punktem wyjścia naszych działań jest Wielka Majówka Studencka, bowiem student to nie tylko przyszła elita naukowa naszego kraju, ale też elita kulturalna – mówi Krystian Słoma, pełnomocnik PSS ds. kontaktu z mediami. – Podczas wydarzenia będzie można poczuć prawdziwie piknikową atmosferę. Co więcej, nie chcemy sprowadzać tej imprezy do poziomu picia tanich trunków. I apelujemy o to, by studenci godnie reprezentowali siebie i uniwersytet. Poza tym będą koła naukowe i ochrona, która będzie patrolowała teren.

Warto również dodać, że w związku z ubiegłorocznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce podczas Wielkiego Grillowania UAM – między innymi dewastacją tramwajów przez studentów – w tym roku każdy student, który będzie się niewłaściwie zachowywał lub stanowił zagrożenie dla siebie i innych, bądź też próbował wnieść ze sobą jakieś niebezpieczne przedmioty, może zostać relegowany  ze swojej uczelni.
– Rażące naruszenie norm społecznych przez studentów może być przyczyną do wnioskowania o ich usunięcie ze studiów – wyjaśnia Zbigniew  Pilarczyk.
 
Na teren imprezy nie będzie też można wnieść własnego alkoholu.
– Osoby z alkoholem nie zostaną wpuszczone. Sprzedaż alkoholu będzie dostępna jedynie na miejscu, a jego ceny zostaną dostosowane do kieszeni studenta – tłumaczy Krystian Słoma.

W ofercie Wielkiej Majówki znajdzie się też coś dla miłośników muzyki klasycznej. 7 maja, o godz. 19.00 w Auli UAM, odbędzie się Koncert Majowy z okazji 90-lecia Ogrodu Botanicznego UAM. W programie koncertu muzyka mistrzów w wykonaniu: Chóru Kameralnego UAM pod dyrekcją prof. Krzysztofa Szydzisza, Chóru Akademickiego UAM pod dyrekcją Beaty Bielskiej, oraz Orkiestry Kameralnej UAM pod dyrekcją Aleksandra Grafa.

UAM przygotował też coś dla swoich pracowników, emerytów, doktorantów oraz ich rodzin, a mianowicie Festyn Rodzinny, który odbędzie się 9 maja, w godz. 15.00-19.00 na Kampusie Morasko, między Wydziałem Fizyki a Wydziałem Matematyki i Informatyki. Na uczestników czekają liczne atrakcje, takie jak: strefa zabaw rodzinnych, zabawy z balonami, zamki do skakania, balonowe zoo i kwiaciarnia, piknik “Angry birds”, Eurobungee, a także różne zabawy i gry w namiotach.

Z kolei 13 i 14 maja na Kampusie Ogrody odbędzie się Festiwal Kultury Studenckiej “Kulminacje”. Wydarzenie to będzie obfitować w różne przedsięwzięcia artystyczne, wystawy, występy teatralne, itd. Natomiast finał festiwalu zostanie zorganizowany w klubie OFF Garbary.

Na zakończenie Wielkiej Majówki – 23 maja – UAM zaplanował nowość, czyli rocznicową grę miejską “Powrót do przeszłości”. Będzie to bieg po Poznaniu, zarówno po dawnych jak i obecnych śladach uniwersytetu. Już od 10 maja będzie dostępna internetowa wersja tej gry, podczas której każdy chętny będzie mógł zweryfikować swoją wiedzę na temat UAM. Na tym etapie zabawy zostanie wyłonionych około 80 najlepszych osób, i to jedynie one zostaną zaproszone do dalszej gry.
– Każdy uczestnik tej gry będzie mógł poczuć się jak podróżnik wehikułu czasu i odbyć podróż do przeszłości. Podczas gry podróżnicy zbudują taki wehikuł, a każdy będzie mógł do niego wejść, i sprawdzić jak mógłby wyglądać dziś UAM, gdyby historia potoczyła się inaczej – mówi Anna Młynarczyk, kierownik Działu Promocji i Marketingu UAM.

Program Wielkiej Majówki UAM (1- 23 maja 2015):

1-3 maja, godz. 9.00
Majówka w Botaniku (Ogród Botaniczny UAM)

6 maja, godz. 8.00-16.00
Dzień Sportu (obiekty sportowe UAM)

6-7 maja, godz. 16.00
Wielka Majówka Studencka (Stadion AZS, ul. Pułaskiego 30)

7 maja, godz. 19.00
Koncert Majowy z okazji 90-lecia Ogrodu Botanicznego UAM (Aula UAM – bezpłatne zaproszenia dostępne w Dziale Promocji i Marketingu, Collegium Iuridicum, ul. Św. Marcin 90, p. 20)

7 maja
Ogłoszenie konkursu fotograficznego “UAM moją Uczelnią” (temat VI edycji: “Człowiek w UAM”)

8-13 maja, godz. 10.00
Ogólnopolski XII Tydzień Bibliotek w Bibliotece Uniwersyteckiej UAM – pod hasłem “Wybierm bibliotekę”

9 maja, godz. 15.00-19.00
Festyn rodzinny UAM (Kampus Morasko, przed Wydziałem Fizyki)

13 maja, godz. 14.00
International Student Day (teren między DS Jagienka a DS Zbyszko, ul. Piątkowska 80A)

13-14 maja
Festiwal Kultury Studenckiej “Kulminacje” (Kampus Ogrody, ul. Szamarzewskiego 89)

23 maja
Rocznicowa gra miejska UAM “Powrót do przeszłości” (Kampus Śródmieście)