Tulipanowe królestwo w Auli UAM

“Jan Paweł II”, “Irena Sendler”, “Hipolit Cegielski”, “Stefan Stuligrosz” – to tylko niektóre z nazw różnokolorowych tulipanów, które do poniedziałku 11 maja można podziwiać w Westybulu Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Na XIX Wystawie Tulipanów prezentowanych jest ponad 100 odmian tych kwiatów z Polski i Holandii.

Obok wystawy – zorganizowanej przez poznański oddział Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa – z pewnością nie można przejść obojętnie. Każdy, kto odwiedzi tulipanowe królestwo w  Auli UAM, po pierwsze – poczuje przecudowny i delikatny zapach wytwarzany przez pąki ponad 5 tysięcy kwiatów. Natomiast po drugie – nie będzie mógł oderwać oczu od nieskończonej palety barw tulipanów, które hipnotyzują wzrok nie tylko swym zróżnicowanym kształtem, ale też i różną wielkością kielichów.

Na wystawie swoje najpiękniejsze odmiany tulipanów prezentuje dziewięciu wystawców – trzech z Holandii (Jan Ligthart, Q.J VINK en Zonen. Sint Maartensvlotbrug, oraz Maverdige International V.V. Sint Maarten) i sześciu z Polski (Barbara i Michał Szymanowscy, Renata i Roman Szymańscy, Tomasz Morawski, Piotr Pukszto, Kazimierz Nowacki, oraz Jan Nowaczyk).

Dla miłośników tulipanów wielką atrakcją będzie niewątpliwie jedyna zarejestrowana w świecie “czarna” odmiana tulipana o piłkowanych brzegach płatków (z grupy Crispa) o nazwie “Fringed Black”, która charakteryzuje się dorodnymi kwiatami o niespotykanej dotychczas barwie – w tej grupie tulipanów – wyhodowanej przez Romana Szymańskiego z poznańskich Krzesin.

Niezwykle ciekawie prezentują się też tulipany o nazwie “Ice Crem”, które wyglądają jak śmietankowe lody w zielonkawo-różowym wafelku, które chciałoby się polizać i zjeść.

Odwiedzający wystawę będą mogli obejrzeć także między innymi: cytrynowe “Monte Carlo”, kremowego “Jana Pawła II”, różową “Barcelonę”, ogniście czerwoną “Pretty Woman”, wiśniową “Irenę Sendler”, żółty “Strong Gold”, pomarańczowy “Escape”, i wiele innych.

7 maja o godz. 11.30 w Sali Lubrańskiego Collegium Minus w Poznaniu odbyła się też uroczystość chrztu tulipana o nazwie “Hipolit Cegielski”. Odmiana tego tulipana – o barwie biskupiej purpury i pełnym kielichu – została wyhodowana przez holenderskiego hodowcę Jana Ligtharta, który pracował nad nią przez ponad 20 lat.

– Kwiat ten daje nadzieję i stanowi doskonały motyw, żeby przedstawić etos wielkiej pracy organicznej, której Hipolit Cegielski był przykładem – mówi Dominik Górny, członek zarządu Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. – Zamierzamy pomnażać cebulki tego tulipana, żeby mógł on istnieć nie tylko przez chwilę, ale żeby trwał przez wiele lat. Chcemy, żeby był wizytówką Wielkopolan.

Wstęp na XIX Wystawę Tulipanów jest bezpłatny.