Sąd Okręgowy – zwarty i gotowy

Nowy budynek Sądu Okręgowego w Poznaniu jest już oficjalnie otwarty (choć urzędnicy i sędziowie pracują w nim już od kilku tygodni). Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał w czwartkowe przedpołudnie Wojciech Hajduk, wiceminister sprawiedliwości.

Historia nowego budynku sięga 2006 roku – wówczas to bowiem Sąd Okręgowy w Poznaniu otrzymał działkę przy ówczesnej ulicy Kościuszki, o powierzchni 8624 metrów kwadratowych. Od tamtego czasu trwały ustalenia pomiędzy poznańskim sądem, Ministerstwem Sprawiedliwości oraz projektantami z poznańskiego biura Pracownia Projektowa Wojciech Kolesiński. Budowa rozpoczęła się w 2010 roku. Co ciekawe, pierwotny termin wykonania budynku określono na rok… 2016. Na szczęście wykonawca wyrobił się w cztery lata.

Przeprowadzka zostanie zakończona dopiero jesienią (poszczególne wydziały muszą się przenieść z różnych części miasta), choć już teraz przyjmowani są interesanci, a w salach odbywają się rozprawy. Budynek stanowi prawdziwy skok jakościowy dla poznańskiego sądownictwa – dość powiedzieć, że ostatni, w pełni zaprojektowany dla wymiaru sprawiedliwości budynek w Poznaniu został oddany do użytku w… 1908 roku!

Poprawić mają się warunki pracy sędziów, a poszczególne sądy zyskają nową powierzchnię, ponieważ różne wydziały przeniosą się do nowego budynku: sąd Stare Miasto zyska miejsce po sądzie Nowe Miasto. Sąd rejonowy Grunwald-Jeżyce zyskuje znaczną powierzchnię po wydziałach ubezpieczeń i sekcji lekarskiej, które zostały przeniesione na ulicę Hejmowskiego.

Budynek jest bardzo ciekawie zaprojektowany – korytarze prowadzące do sal rozpraw są zdublowane po to, żeby sędziowie i urzędnicy chodzili innymi drogami niż interesariusze. Jest też nowe biuro obsługi interesanta z prawdziwego zdarzenia, a także czytelnia z wieloma punktami dostępowymi. Co ciekawe, są tam też gabinety lekarskie, w których biegli lekarze badają osoby w związku ze sprawami ubezpieczeniowymi. Ciekawostką jest to, że same archiwa to aż 15 kilometrów półek, a drzwi – tysiąc. Sędziowie mają do dyspozycji 46 sal rozpraw.

Urzędnicy i sędziowie przenoszą się do budynku już od końca lutego, ale uroczyste przecięcie wstęgi z udziałem osób związanych z wymiarem sprawiedliwości odbyło się dopiero 14 maja. Na uroczystość przyjechał także Wojciech Hajduk, wiceminister sprawiedliwości.
– Rolą ministra sprawiedliwości jest zapewnienie właściwych warunków organizacyjnych i technicznych dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, a jednocześnie zapewnienie społeczeństwu właściwego dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Gdy patrzymy na ten budynek, wydaje się, że najdalej idące oczekiwania zostaną zaspokojone – przekonywał zebranych Hajduk. – Jestem przekonany, że lokalna społeczność znajdzie tutaj sprawiedliwość.

Nowy budynek ma powierzchnię całkowitą netto (jest to powierzchnia całkowita, a nie tylko użytkowa) 30 tys. metrów kwadratowych. Dla porównania budynek przy al. Marcinkowskiego, zajmowany dotychczas przez Sąd Okręgowy, ma powierzchnię 9 tys. metrów kwadratowych. Koszt nowej inwestycji to 130 mln zł.