Wszyscy jesteśmy migrantami, czyli rusza Ethno Port Poznań!

Koncerty zagranicznych wykonawców, egzotyczne brzmienia, warsztaty oraz projekcje filmowe to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych w ramach festiwalu Ethno Port Poznań. Tegoroczna, 8. edycja wydarzenia, którego głównym celem jest poznawanie tradycji muzycznych różnych regionów świata, odbywa się pod hasłem „Wszyscy jesteśmy migrantami”.

Organizatorzy poprzez muzykę, taniec, spotkania, warsztaty i filmy chcą ukazać fakt, że ludzie przemieszczali się od zawsze i przemieszczają nadal. Współcześnie bowiem ponownie żyjemy w epoce intensywnej mobilności, a dotyczy ona nie tylko ludzi, ale także kultury czy idei.

⁃ Hasło przewodnie jest bardzo skrótowe, ale wynika z głębszego przekonania. Wszyscy jesteśmy bowiem potomkami migrantów i skądś pochodzimy. Nie wyczerpiemy oczywiście całej tematyki migracji, bo jest to pojęcie bardzo szerokie, jednak wiele związanych z tym kwestii chcemy podjąć – mówi Andrzej Maszewski, dyrektor festiwalu. – Oprócz bycia miłym, radosnym festiwalem chcemy być również festiwalem mądrym. Chcemy pokazać, wbrew temu co się mówi, że wielokulturowość ma sens i należy ją promować.

Główną kwestią, na której skupia się festiwal, jest oczywiście muzyka. Organizatorzy przygotowali bogaty program koncertów, podczas których każdy będzie mógł posłuchać egzotycznych brzmień zarówno z odległych, jak i z tych bliższych zakątków świata. Goście będą mogli posłuchać m.in. Lula Pena z Portugalii, Abavuki z RPA czy Ross Daly z Grecji. Na festiwalu nie zapomniano również o regionalnym akcencie, co więcej – scena polska uległa w tym roku znacznemu rozszerzeniu. Usłyszymy m.in. Kapelę Maliszów, Sutari lub Masala Soundsystem.

⁃ Chcemy pokazać, że Polska jest częścią całego świata. Dla nas kultura afrykańska lub łacińska są egzotyczne, ale dla reszty świata to my jesteśmy egzotyczni. Z tego właśnie powodu zespoły polskie zajmują w tym roku szczególnie ważne miejsce na festiwalu – mówi Andrzej Maszewski. – Ponadto nasze zespoły będą mogły się również wiele nauczyć od zagranicznych gości, którzy traktują się nawzajem z wielkim szacunkiem i sympatią. U nas różnie to bywa…

Oprócz wydarzeń muzycznych przewidziane są również warsztaty, projekcje filmowe oraz spotkania. Na specjalnej przygotowanej na tą okazję murawie przez CK Zamek odbędą się takie wydarzenia jak Kuchnia i Garderoba Świata. W ramach festiwalu odbędzie się również spotkanie Migracyjnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Nie zapomniano również o maluchach. Dla dzieci w wielu 8-14 lat przygotowano cykl spotkań fotoreporterskich Ethno Port, warsztaty muzyczne i plastyczne oraz wielokulturowe, które pokażą, że warto być otwartym na świat. Młodsi będą mogli wziąć posłuchać baśni i bajek z w wykonaniu wybitnych opowiadaczy z różnych zakątków świata.

Organizatorzy zasługują na pochwałę nie tylko z powodu świetnego repertuaru, ale przede wszystkim z powodu przystosowania festiwalu dla niepełnosprawnych gości. Zmotoryzowani będą mogli parkować auto na zamkniętej nitce ul. Święty Marcin. Podczas koncertów na trawie wyznaczone będą też specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych wraz z opiekunem. Na terenie imprezy będą znajdować się również specjalnie przystosowane toalety oraz platformy, a osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie mogą uczestniczyć w wydarzeniu za darmo.

– Zaczynaliśmy w 2008 roku. Teraz wiemy lepiej co robić, ale nadal uczymy nowych rzeczy. Przygotowanie festiwalu tak, aby był on dostępny dla osób niepełnosprawnych jest na to dowodem – mówi Bożena Szota, koordynator programu festiwalu.

Festiwal rusza 11 czerwca wieczorem, a tym koncertem, który otworzy wydarzenie będzie występ niezwykłego duetu: walijskiej harfistki Catrin Finch oraz pochodzącego z Senegalu Seckou Keita.

– Uważamy, że idea festiwalu jest wspaniała. Pokazuje on, że można połączyć różne kultury i posłuchać jak zupełnie niepodobne do siebie brzmienia mogą stanowić całość – mówi Catrin Finch. – Muzyka jest świetnym narzędziem, aby łączyć kultury.

Festiwal Ethno Port będzie trwał od czwartku 11 czerwca do niedzieli 12 czerwca. Bilety można nabyć w kasie CK Zamek oraz Centrum Informacji Miejskiej, a ich ceny zaczynają się od 24 zł.