MTP zaprasza na dyplomy UAP!

Pomiędzy sacrum a profanum, meble lat 50. i 60., projekt wnętrza szkoły podstawowej na osiedlu Bolesława Chrobrego, dom seniorów, miejskie targowisko w Starej Rzeźni – to tylko niektóre z ciekawych tematów prac prezentowanych na wystawie dyplomów absolwentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Od 8 czerwca na Międzynarodowych Targach Poznańskim trwają obrony prac licencjackich i magisterskich studentów Uniwersytetu Artystycznego. Cechą charakterystyczną tego wydarzenia i wyróżniającą UAP w skali ogólnoświatowej jest możliwa obecność publiczności – każdy może przyjść, obejrzeć prace i posłuchać młodego artysty. Zwieńczeniem jest wystawa, której uroczyste otwarcie odbędzie się 22 czerwca o godz. 18:00 w hali nr 2 na MTP. Wszystkich miłośników malarstwa, rzeźby i innych form artystycznych zapraszamy również od 23 do 28 czerwca w godz. 10:00 – 17:00.

Wystawa wszystkich dyplomów licencjackich i magisterskich odbywa się już po raz szósty i jest to największa tego typu ekspozycja w kraju – w tym roku prac jest wyjątkowo dużo, bo aż 550. Pomysłodawcą wystawy wszystkich dyplomów w jednym miejscu jest rektor uczelni, Marcin Berdyszak.
– Chcieliśmy młodych ludzi, tych którzy kończą uczelnię postawić wobec takiego faktu, że to nie jest tylko jednorazowa sytuacja, a więc wieszamy dyplom, bronimy i go zdejmujemy, a jednak żeby pomyśleli też o charakterze i sposobie wyeksponowania własnego projektu. Druga sprawa, my jako dydaktycy chcieliśmy mieć możliwość skonfrontowania całości. Chodzimy, oglądamy i widzimy, w którym miejscu jesteśmy, w czym jesteśmy dobrzy, a w czym jesteśmy słabsi, bo to nie jest tylko tak, że rezultat pracy dyplomowej to dobry albo zły student. To jest też możliwość zobaczenia siebie, jak my w tym wszystkim funkcjonujemy, jako ci którzy są ich promotorami, recenzentami – wyjaśnia. – Udostępnienie tego innym jest szansą, że jakiś producent się czymś zainteresuje, może ktoś będzie chciał zaprojektować sobie wnętrze. Chodzi o to, żeby biznes potrafił z tego korzystać, wydaje mi się, że świat bardziej potrafi korzystać z Polaków, niż Polacy sami z siebie.

Dla mieszkańców Poznania oraz gości będzie to wyjątkowa okazja do zapoznania się z dorobkiem najbardziej progresywnej uczelni artystycznej w kraju. Wystawa jest również świetną okazją do pochwalenia się tym, co dzieje się na uczelni. Wystarczy ją obejrzeć, by nie mieć wątpliwości, że jest się czym chwalić – prace z roku na rok są ciekawsze i bardziej inspirujące.

– Prace za każdym razem są inne, absolutnie niepowtarzalne, proszę zastanowić się, jaka to jest gigantyczna kumulacja wyobraźni od architektury, rzeczy projektowych po rzeczy artystyczne i nic się nie powtarza. Może być ten sam problem, np. projektowanie krzesła, ale to krzesło za każdym razem będzie inne. To jest nieprawdopodobny potencjał, z którym my mamy do czynienia i to dla nas pedagogów jest nieprawdopodobne. Bo ta wystawa też nas uczy, młodzi ludzie są często takim łącznikiem z rzeczywistością – mówi Marcin Berdyszak. – To jest taka różnorodność, że ciężko jest wybrać to, co nam się podoba najbardziej. Każdy jest różny, a my jesteśmy uczelnią, która próbuje skalę tej różnorodności rozciągać i tolerować, a nie ujednolicać.

Organizatorzy zapraszają także 23 czerwca o godz. 12:00 na wernisaż VII edycji „Kolekcji UAP”. Wystawy tego rodzaju od kilku już lat, z ogromnym powodzeniem prezentowane są w Galerii Akademickiej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Collegium im. Floriana Znanieckiego przy ulicy Szamarzewskiego 89. Tegoroczna wystawa pozwoli zobaczyć, jak różnorodnie pojmowane może być malarstwo, jakie preferencje artystyczne mogą być bliskie konkretnym twórcom, jak odnoszą się oni do tradycji oraz jak próbują ją reinterpretować. Wystawę będzie można oglądać od 23 czerwca do 30 listopada, wstęp wolny.