Gaudeamus artis – UAP rozpoczął rok akademicki!

Z nowym budynkiem w nowy rok – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu oficjalnie zainaugurował nie tylko początek nauki, ale też działalność w nowej przestrzeni.

AP może się jawić jako uczelnia dla artystów-pięknoduchów i ludzi bujających w obłokach sztuki, ale to tylko pozory – w rzeczywistości bowiem twórczość i sztuka tworzona w tych murach wymagają wielkiej, profesjonalnej wiedzy i praktyki. Dlatego też tak ważne dla studentów i wykładowców jest to, aby mieć odpowiednią przestrzeń do nauki.

Nic więc dziwnego, że rozbudowa UAP była głównym tematem podczas inauguracji roku akademickiego.
– Zakończyliśmy pierwszy etap rozbudowy – informował zebranych w atrium nowego budynku prof. Marcin Berdyszak, rektor UAP. – Przed nami drugi etap, czyli rozbudowa i remont kamienicy przy alei Marcinkowskiego, a także trzeci etap – rozbudowa i remont pomieszczeń przy ulicy Solnej.

Plany te mogą imponować rozmachem, ale nie mogą dziwić – przez wiele lat bowiem ta poznańska uczelnia borykała się z problemami lokalowymi, a w obliczu inwestycji przeprowadzanych przez inne poznańskie uczelnie był po prostu niedofinansowany. Trudno się dziwić, w końcu inwestycje w uczelnie kulturalne nie należały do priorytetowych…

To się jednak zmieniło w ciągu ostatnich kilku lat – UAP zmodernizował swój budynek przy placu Wielkopolskim, a także gmach główny przy alei Niepodległości. Przy tym drugim budynku zmodernizowano także skrzydło B oraz Pawilon Rzeźby, i to właśnie to jest wspominany przez rektora pierwszy etap inwestycji UAP.

Nowy budynek B oraz Pawilon Rzeźby mieszczą zarówno sale dydaktyczno–ćwiczeniowe jak i specjalistyczne pracownie: obróbki metali, ceramiki i żywic, drukarnię z modelarnią, stolarnię, studio realizacji telewizyjnych i animacji, a także studia fotograficzne z zapleczami, oraz pracownie grafiki warsztatowej.

Głównym miejscem wspólnych spotkań oraz strefą komunikacji będzie teraz zadaszony świetlikiem dziedziniec wewnętrzny budynku B o powierzchni blisko 300 m2 i wysokości czterech kondygnacji, przygotowany do organizacji różnego typu ekspozycji przestrzennych oraz działań multimedialnych.

Rewitalizacji poddany został także otwarty dziedziniec Uczelni. Zniknęły z niego samochody, zostawiając miejsce na przestrzeń rekreacyjno-wystawienniczą z nową nawierzchnią, elementami do siedzenia i zielenią.

Drugi etap będzie równie imponujący – w rozbudowanej kamienicy, przylegającej do gmachu głównego UAP, powstanie inkubator, który pomoże studentom w promowaniu sztuki.

To jednak dopiero melodia przyszłości – na razie UAP musi sprostać wyzwaniu, z którym borykają się wszystkie uczelnie, czyli z niżem demograficznym. Rektor UAP się go nie boi.
– Tę trudność można również wykorzystać w budowaniu tożsamości uczelni – zwracał uwagę prof. Berdyszak. Przestrzegał jednak przed tworzeniem studiów nie związanych z charakterem uczelni. Jako przykład podał kierunek Wzornictwo, który jest na liście kierunków zamawianych.

UAP także kształci studentów na kierunku Wzornictwo, a także na kilkunastu innych. Tegoroczną nowością jest Kuratorstwo i Teorie Sztuki. Łącznie zaś na wszystkich kierunkach kształci się na UAP 1,5 tys. studentów.