Sensacje XX wieku na Zamku!

Serce poznańskiej kultury, poznańskie Centrum Kultury Zamek, stanie się wielkim planem zdjęciowym programu Bogusława Wołoszańskiego “Sensacje XX Wieku”. Program po wielu latach nieobecności powrócił do ramówki Telewizji Polskiej. Teraz dzięki niemu telewidzowie dowiedzą się wszystkiego o poznańskich matematykach, którzy złamali kod Enigmy.

Nic dziwnego, że Zamek przyciągnął uwagę Bogusława Wołoszańskiego, jednego z najwybitniejszych dziennikarzy zajmujących się historią. Budynek powstał w latach 1905 – 1910 na życzenie niemieckiego cesarza Wilhelma II. Zbudowany został na wzór średniowiecznej twierdzy i miał służyć jako rezydencja dla ostatniego cesarza Niemiec. Zamek przetrwał I wojnę światową i szybko stał się symbolem odrodzenia II Rzeczpospolitej, a także jedną z oficjalnych siedzib głowy państwa. W czasie II wojny światowej, Hitler przebudował Zamek dostosowując go do swoich potrzeb. Po wkroczeniu Armii Czerwonej budynek – na krótko – stał się siedzibą władz miejskich. Domem dla poznańskiej kultury Zamek stał się dopiero od 1962 roku, kiedy to zyskał obecną, oficjalną.

– Niezmiernie cieszy nas fakt, że ten fenomenalny budynek pod względem architektury, ale również bagażu doświadczeń i historii – który dźwiga na sobie – staje się planem filmowym. Zamek ten był świadek najważniejszych historycznych wydarzeń XX wieku, nie tylko Poznania ale i całej Polski. A dzisiaj ta arena dziejów staje się znowu planem filmowym programu, który wszyscy znają – mówi Anna Hryniewiecka, dyrektor Zamku.

Kto by przypuszczał, że pierwsze odcinki popularnego dokumentu powstawały właśnie w Poznaniu.
– Widowiska “Sensacje XX wieku” zaczęły się właśnie tutaj. Był rok 1999, wówczas przygotowywałem krótką serię widowisk dotyczącą września 1939 roku i część zdjęć realizowaliśmy właśnie tutaj – wspomina Bogusław Wołoszański. – Potem wielokrotnie przyjeżdżaliśmy do zamku wykorzystując to miejsce tak bardzo związane z powstaniem Wielkopolskim.

Seria do nowego widowiska będzie liczyła cztery odcinki i będzie dotyczyła tematu złamania Enigmy. Dokument pokazywany będzie w Telewizji Polskiej i w National Geographic.
– Myślę, że będzie to pierwsza w dziejach prezentacja gigantycznego osiągnięcia poznańskich kryptologów. Bo to przecież szkoła poznańska złamała szyfr nie do złamania – mówi Wołoszański. – Zawsze byliśmy przy tym pomijani, mówiło się że to Brytyjczycy ją złamali, co jest wierutnym kłamstwem.

Seria będzie pokazywana w całej Europie i jest szansą na pokazanie historii z polskiej perspektywy. W celu wyjaśnienia nieznanych dotąd faktów, dokument ma rzucić nowe światło na sprawę Enigmy.
– Niestety zapomnieliśmy o odkryciu wręcz wiekopomnym, bo mówi się, że przez rozszyfrowanie enigmy wojna trwała krócej. To nieprawda. Wojna została wygrana dzięki temu, że nasi kryptolodzy w latach 30 sobie z tym szyfrem poradzili – podkreśla dziennikarz.

Według Bogusława Wołoszańskiego, Zamek jest wspaniałym obiektem, ale zarazem trudnym w realizacji programu filmowego z racji zwartej i spoistej architektury. Dlatego, w celu urozmaicenia akcji zdjęcia będą odbywały się także w plenerze m. in. na Cytadeli i nad Wartą.

Według planów, pierwszy odcinek o Henryku Zygalskim, Jerzym Różyckim i Marianie Rejewskim będzie można zobaczyć jesienią, pod koniec października. Seria będzie ukazywała się w cyklu cotygodniowym. Zdjęcia na zamku (do dwóch odcinków) będą trwały 6 dni.

Na ekranie będzie grać 14 aktorów znanych z polskich filmów, seriali i teatrów. W widowisku zobaczymy między innymi: Jakuba Wesołowskiego, Michała Czerneckiego, Modesta Rucińskiego, Lesława Żurka czy Ireneusza Czopa. Współautorem filmu jest Marek Grajek, autor książki o Enigmie.