Nagrody od marszałka – dla ludzi kultury

30 czerwca br. w Teatrze Nowym w Poznaniu Marek Woźniak, marszałek województwa Wielkopolskiego wręczył stypendia i nagrody w dziedzinie kultury.

Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury przyznawane są corocznie. Nagrody mogą być przyznawane osobom fizycznym lub prawnym, a także innym podmiotom na podstawie oceny działalności lub osiągnięć o istotnym znaczeniu w następujących kategoriach: twórczość artystyczna, animacja i upowszechnianie kultury, przedsiębiorczość nastawiona na kulturę, popularyzacja kultury w mediach oraz całokształt dorobku kulturalnego. Tegorocznymi laureatami nagrody zostali: Mariusz Grzebalski, Juliusz Tyszka, Danuta Kasprzak oraz Wanda Wasilewska.

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury przyznawane są osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami Województwa Wielkopolskiego.

Laureaci stypendiów marszałka województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury 2015.

Michał Koszykowski – uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Turku, młody gitarzysta, laureat wielu konkursów. Stypendium przeznaczy na dalszy rozwój talentu muzycznego.

Tomasz Koszewnik – absolwent fotografii i intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W Domu Małego Dziecka w Białymstoku zrealizował projekt „Kukułcze Gniazdo”. W ramach programu stypendialnego przeprowadzi podobny projekt w jednej z placówek opiekuńczo-wychowawczych w Wielkopolsce.

Sylwia Katarzyna Taciak – plastyczka wyróżniona na III Wielkopolskim Przeglądzie Twórczości Plastycznej Osób Niepełnosprawnych  „Inny świat jest tu” w  roku 2010. W ramach programu  stypendialnego chciałaby pozyskać materiały do dalszej pracy twórczej oraz stworzyć kolekcję pejzaży z wybranych miast świata pt. „Paryż -Londyn -Nowy Jork -Poznań”.

Natalia Teresa Chudzicka – flecistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Jej program stypendialny dotyczy odbycia kursów mistrzowskich w klasie Profesor Claude Lefebvre w Nicei wraz z zakwaterowaniem.

Bożena Chrząstowska – profesor, filolog, autorka podręczników szkolnych, redaktor naczelna pisma „Polonistyka”. Autorka koncepcji reform oświaty. W ramach programu stypendialnego chciałaby napisać i wydać książkę wspomnieniową „Metafor sianie, czyli cale życie w reformach”.

Michał Adamski – fotograf, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursie „Wielkopolska Press Photo”. W ramach stypendium chciałby stworzyć projekt przedstawiający obraz współczesnej Wielkopolski, na przykładzie życia codziennego lokalnych społeczności  oraz osób będących na szczeblu władzy najbliższym ludziom – sołtysów.

Marta Elżbieta Urbańska – studentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku Design Krajobrazu. Uczestniczka wielu projektów z zakresu design. Jej rysunki były wystawiane na 4 Mediations Biennale. W ramach program stypendialnego chciałaby zrealizować indywidualną wystawę rysunków.

Magdalena Gałkowska – poetka, laureatka wielu konkursów poetyckich. W ramach programu stypendialnego chciałaby wydać niepublikowane dotychczas wiersze i przeprowadzić spotkania autorskie, promujące tomik.

Anna Czaban – kulturoznawczyni, pracownik Galerii Miejskiej „Arsenał”, redaktor naczelna magazynu o sztuce „Punkt”, kuratorka wielu wystaw, autorka artykułów o sztuce. W ramach programu stypendialnego chciałaby przeprowadzić warsztaty interdyscyplinarne dla kuratorów zajmujących się sztuką współczesną w Poznaniu, Koninie i Kaliszu.

Michał Pabian – dramaturg, współpracował z Marcinem Liberem, Wojtkiem Klemmem, Cezarym Studniakiem. Dramaturg w Teatrze Polskim w Szczecinie. W ramach programu stypendialnego kandydat chciałby zrealizować projekt „Nierozważni i nieromantyczni” oparty na działaniach warsztatowych i dramaturgicznych  dialogu międzypokoleniowym.

Krzysztof Emil Kłoskowski – społeczny opiekun zabytków, współautor diagnozy dotyczącej obiektów Twierdzy Poznań, współorganizator Dni Twierdzy Poznań. W ramach programu stypendialnego chciałby przygotować kompleksowe opracowanie dotyczące reliktów tego obiektu.

Szczepan Kopyt – poeta, nominowany do Paszportów Polityki w roku 2011 oraz do Nagrody Literackiej Gdynia w roku 2010 i 2014, a także stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2012. W ramach programu stypendialnego chciałby opracować tom poezji pt. „ Z a b i c”, na który składać się będzie ok. 35-40 utworów.

Katarzyna Nowaczyk – studentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku media interaktywne i widowiska. W ramach programu stypendialnego chciałaby stworzyć projekt pn. „Nic się nie kończy”, który będzie dotyczył refleksji na temat naszej obecności i aktywności w sieci, korzystania z portali społecznościowych.

Emilia Maria Grzeczka – malarka, studentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Uczestniczka wystaw zbiorowych i działań performatywnych. W ramach stypendium zamierza ukończyć cykl prac i przygotować indywidualną wystawę.

Dorota Grobelna – historyczka kultury, współautorka i koordynatorka projektów w przestrzeni publicznej – współpracowała między innymi przy realizacji wystaw Galerii Klimy Bocheńskiej, Mediations Biennale w Poznaniu oraz przy projekcie publicznym “Minaret” Joanny Rajkowskiej. W ramach stypendium kandydatka chciałaby napisać pracę dotycząca projektu „Minaret”.

Janusz Nowacki – fotograf i animator życia fotograficznego w Wielkopolsce. Jego program stypendialny dotyczy projektu pn. „Nostalgie Dębowe”, które mają na celu stworzenie na terenach Rogalińskiego Parku Krajobrazowego artystycznego dokumentu z użyciem luster, dotyczącego przemijania w nawiązaniu do zagrożeń ekologicznych.

Bartosz Blecha – absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Nauk Społecznych. W ramach programu stypendialnego chciałby zrealizować projekt pn. „Teatr od podszewki”, którego celem byłoby przedstawienie zjawisk socjologicznych, społecznych i organizacyjnych zachodzących w poznańskich teatrach za pomocą fotoreportaży.

Monika Piotrowska   – historyk sztuki, recenzentka, krytyk sztuki, kuratorka wystaw, autorka wielu tekstów publikowanych w prasie polskiej i niemieckiej. W ramach programu stypendialnego chciałaby napisać książkę o Margarete i Stanisławie Kubickich – niemiecko-polskiej pary, inspirującej lokalne środowisko do działań awangardowych.

Laureaci nagrody marszałka województwa Wielkopolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury

Mariusz Grzebalski – autor ośmiu zbiorów wierszy. Laureat licznych nagród literackich. Były redaktor naczelny Ogólnopolskiego Dwutygodnika Literackiego „Nowy Nurt”, były redaktor artzina “Już Jest Jutro”. Obecnie pracuje jako redaktor w Wydawnictwie WBPiCAK, gdzie prowadzi Wielkopolską Bibliotekę Poezji i Bibliotekę Poezji Współczesnej oraz jako redaktor “Dodatku Literackiego” Nagrody Literackiej GDYNIA. W 2014 roku był nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Danuta Kasprzak – twórczyni ludowa, rzeźbiarka, hafciarka. W latach 50 prowadziła 3 zespoły folklorystyczne, od roku 60 jest popularyzatorką wielkopolskiego haftu nasuwanego (snutka). Od roku 1970 do 1990 w swoim domu prowadziła lokalną izbę pamięci. W roku 1996 założyła prywatne Muzeum Etnograficzne, a  w 2003 Fundację św. Rity na rzecz Muzeum Ziemi Garkowskiej, w której odbywają się warsztaty rękodzieła.

Juliusz Tyszka – profesor UAM, pracownik Instytutu Kulturoznawstwa. Autor sześciu książek, współautor jednej, redaktor czterech i współredaktor pięciu. Przez lata współpracował z teatrem „Wierzbak”. Jest popularyzatorem działań teatralnych w Wielkopolsce.

Wanda Wasilewska – dziennikarka, artystka reportażu, popularyzatorka kultury, związana zawodowo z Radio Merkury. Tworzone przez nią reportaże dotyczą dwóch obszarów: trudnych spraw społecznych i sztuki. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Do najbardziej znanych reportaży, których tematem jest kultura należą: „I stała się kapela”, „Kapela Orliczko”, „Daga Dana”, „Podejrzane”, „Komeda – fragment pamięci”. Wanda Wasilewska jest także autorką audycji muzycznych „Piosenka ładnie napisana”, gdzie promuje twórczość wielkopolskich muzyków, kompozytorów i autorów tekstów.