Co zrobić z połamanymi drzewami?

W ciągu ostatnich czterech dni nad Poznaniem przeszły ogromne burze, które dokonały zniszczeń na ulicach i połamały drzewa. Prognozy na kolejne dni nie są zbyt optymistyczne. Na weekend zapowiadane jest kolejne załamanie pogody. Co zrobić, gdy na naszej drodze stanie połamane drzewo lub stos gałęzi? Oto kilka wskazówek.

1) W przypadku drzewa, które przewróciło się wraz z korzeniem należy sporządzić dokumentację fotograficzną oraz krótką notatkę ze zdarzenia, z informacją o nazwach gatunkowych i obwodach pni, wtedy, kiedy możliwe jest ich zmierzenie. Takie usunięcie nie wymaga uzyskania pozwolenia. Dokumenty można przesłać do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania (ul. Gronowa 22a, 61-655 Poznań) lub przechowywać we własnej dokumentacji.      

2) W przypadku drzewa, które złamało się na wysokości pnia poniżej 130 cm należy sporządzić dokumentację fotograficzną oraz krótką notatkę ze zdarzenia, z informacją o nazwach gatunkowych i obwodach pni, wtedy, kiedy możliwe jest ich zmierzenie.
Usunięcie złamanego pnia i pozostałej części nie wymaga zezwolenia. Dokumenty można przesłać do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania (ul. Gronowa 22a, 61-655 Poznań) lub przechowywać we własnej dokumentacji.

3) W przypadku drzewa, które złamało się powyżej 130 cm wysokości pnia należy sporządzić dokumentację fotograficzną oraz krótką notatkę ze zdarzenia. Usunięcie pnia pozostałego w ziemi wymaga uzyskania zezwolenia. Wniosek o wydanie zezwolenia należy złożyć w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania (ul. Gronowa 22a, 61-655 Poznań).

4) W przypadku drzewa znajdującego się na terenie nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków, decyzję o usunięciu wydaje Miejski Konserwator Zabytków (pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań).
Nadłamane gałęzie drzew trzeba niezwłocznie usuwać. W nagłych przypadkach, gdy drzewa stanowią zagrożenie dla życia lub mienia, sprawę należy zgłaszać do Straży Pożarnej.