Burzliwe lato w Polsce. Cierpią także bociany

Tegoroczne wakacje upływają pod znakiem bardzo kapryśnej aury. Burzliwa pogoda uprzykrza życie nie tylko ludziom, ale także ptakom. Podczas nawałnic cierpią zwłaszcza młode bociany, do losu których szczególną wagę przywiązują ornitolodzy.

– Podczas gwałtownych burz poranione i przerażone ptaki potrzebują pomocy. Warto zatem podczas letnich wycieczek uważnie obserwować przyrodę. Zwykle wystarczy wyplątać po prostu bociana ze sznurka. Jeśli jednak ptak uległ wypadkowi i sami nie jesteśmy w stanie mu pomóc, możemy skontaktować się z infolinią 801 BOCIAN pod bezpłatnym telefonem 801 26 24 26, powołanym dwa lata temu dzięki współpracy funcacji pro Natura i Grupy Energa – tłumaczy Magdalena Berezowska-Niedźwiedź, przyrodniczka obsługująca infolinię. – Pod tym numerem dyżurują przyrodnicy doświadczeni w pomaganiu bocianom w całej Polsce.

Odbywająca się zaś każdego roku akcja obrączkowania młodych bocianów, koordynowana przez grupę energetyczną Energa, która kompleksowo pomaga chronić bociana białego, gatunek zagrożony wyginięciem, ma na celu nie tylko badanie bytowania ptactwa. Służy również ochronie życia bocianów.

– Obrączka to rodzaj dowodu osobistego bociana, umożliwia jego identyfikację nawet po wielu latach. Efekty akcji Energi przez wiele lat będą ułatwiały ornitologom badania tego gatunku, pomogą także w jego ochronie – podkreśla Jarosław Kozłowski koordynujący współpracę Grupy Energa z przyrodnikami. Ornitolodzy kalkulują, że dzięki tej unikalnej w skali Europy akcji “Obrączkarze” energetycy w ciągu 4 lat zaobrączkowali około 5000 piskląt.

Oprócz tego typu zagrożeń na boćki czyhają również niebezpieczeństwa związane z liniami wysokiego napięcia. Dlatego od blisko 20 lat Energa Operator montuje specjalne platformy, które zabezpieczają linie niskiego i średniego napięcia, co bez wątpienia pomaga chronić życie tego zanikającego gatunku ptaka. Na blisko 10 tysiącach platform umieszczanych i remontowanych przez pracowników Grupy zamieszkuje dziś 20 proc. populacji polskich bocianów.

Więcej informacji na temat projektu PTPP “pro Natura” i Grupy Energa związanego z ochroną bocianów można znaleźć na stronie www.bociany.pl. Są na niej udostępnianerównież materiały edukacyjne i informacje nt. możliwych form pomocy bocianom.