Utracone dziedzictwo – do odnalezienia w Poznaniu

Występy zespołów folklorystycznych, rajd śladami przodków i odkrywanie tajemnic Poznania – to tylko niektóre atrakcje, które czekają na uczestników Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 w województwie wielkopolskim.

23. Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem „Utracone dziedzictwo”. Temat ten ma zwrócić uwagę i jednocześnie zapobiec często nieodwracalnej utracie zasobów dziedzictwa kulturowego. Dotyczy to zarówno zabytkowych budynków czy dzieł sztuki, jak i rodzinnych pamiątek oraz fotografii.

– Pragniemy przywrócić utraconemu dziedzictwu pamięć. Zburzone zabytkowe obiekty, skradzione dzieła sztuki, ale również te rzeczy nam najbliższe – pamiątki rodzinne, zdjęcia, wspomnienia – to wszystko ma swoją nieocenioną wartość i składa się na naszą tożsamość. O dziedzictwo trzeba dbać, by bezpowrotnie go nie utracić. I to jest nadrzędny cel tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa – mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W całej Wielkopolsce będzie się odbywać mnóstwo wydarzeń, prelekcji, koncertów i spotkań. Poznań zaś będzie można w sposób nietypowy zwiedzać. Prym będzie wiódł Ostrów Tumski i tamtejsze atrakcje: Brama Poznania zaprosi nie tylko do swoich wnętrz, ale także na akcję „Rodowody utraconych zabytków” oraz warsztaty „Misja ratunkowa: skarby”.

Jeśli chcecie poznać tajemnice dawnego Poznania to koniecznie wybierzcie się na spacer organizowany przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, który odbędzie się 13 września br. Podczas spaceru uczestnicy odwiedzą dawne zakątki Poznania i odkryją tajemnice znanych oraz mniej znanych historycznych miejsc. Niektóre z nich istnieją już tylko w opowieściach. W programie między innymi: Pałac Górków, poznańska Wenecja, najstarsze zachowane budowle oraz wiele interesujących punktów na mapie miasta, z którymi wiążą się ciekawe, czasami mroczne historie.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny – będą się odbywały w dniach 12-13 oraz 19-20 września.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.

Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to  w 1991 roku Radę Europy  do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.