Skrzypce nową wizytówką Poznania? Konkursy im. Wieniawskiego

– Przed nami wyjątkowy rok, nie tylko ze względu na wielkie rocznice, ale i dwa wyjątkowe wydarzenia kulturalne: konkurs skrzypcowy i lutniczy – przekonuje prezydent Poznania. Do końca roku muzycy w wieku od 15 do 29 lat mogą składać aplikacje na konkurs skrzypcowy, do 31 stycznia 2016 r. – lutniczy.

Poznań zostanie stolicą smyczków podwójnie, w maju i październiku 2016 r. – wiosną ruszają zmagania skrzypków, jesienią lutników.
– Przed nami wyjątkowy rok, nie tylko ze względu na wielkie rocznice – chrztu Polski i wydarzeń z czerwca 1956 roku, ale i dwa wyjątkowe wydarzenia kulturalne pod patronatem Henryka Wieniawskiego – przekonuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – To wielkie święto.

Od 80 lat Henryk Wieniawski patronuje Międzynarodowym Konkursom Skrzypcowym a od lat 50. ich siedzibą jest Poznań, w nadchodzącym roku – już po raz 15.
– Obchodzimy małą rocznicę – mówi Andrzej Wituski, dyrektor konkursu i dodaje, że im dłuższa jest skrzypcowa tradycja w stolicy Wielkopolski, tym więcej w niej zmian: na 13. edycję zmagań lutniczych nagięto konwenanse i do jury zaproszono dwie kobiety. – Panie prezydencie, świat idzie do przodu.

Przewodniczącym jury konkursu lutniczego jest Roger Hargrave a skrzypcowego – Maxim Vengerov, wysokiej klasy wirtuoz, zdaniem Wituskiego jeden z najlepszych na świecie. 42-latek o rosyjskich korzeniach i “temperamencie zbliżonym do polskiego” zasiądzie obok honorowego przewodniczącego, Krzysztofa Pendereckiego – wybitny dyrygent poprowadzi również koncert inauguracyjny ze skrzypaczką Soyoung Yoon. Popis zwycięzców konkursu wyznaczony jest na 15 dni później, 23 października w Auli UAM – pierwszy muzyk na podium otrzyma nie mniej niż 30 tys. euro, przy łącznej puli nagród 100 tys. euro.  
– W tym roku, po raz pierwszy, koncert laureatów wyjdzie poza poznańskie opłotki i zostanie powtórzony we Wrocławiu – mówi dyrektor a Jaśkowiak tłumaczy: – Promujemy w ten sposób Poznań.

Preselekcje do konkursu zaplanowane są na pierwszą połowę 2016 r., wtedy też ruszy sprzedaż biletów na wszystkie przesłuchania i koncerty. Po kwalifikacjach w czterech lokalizacjach i na trzech kontynentach – Toronto w Ameryce Północnej, Interlaken i Lusławicach w Europie i Tokio w Azji – ok. 50 kandydatów przyjedzie do Poznania na I etap konkursu. Najlepszych lutników poznamy wiele tygodni przed tym wydarzeniem, już 15 maja a poznańską społeczność na wystawę pokonkursową do Muzeum Narodowego, Wituski zaprasza już teraz.