Uwaga na kieszonkowców! Przed świętami mogą dać się we znaki

Zarząd Transportu Miejskiego wspólnie z policją przestrzegają poznaniaków przed kieszonkowcami, którzy szczególnie w okresie przedświątecznym mogą dać się we znaki pasażerom komunikacji miejskiej. Ruszyła akcja mająca na celu informowanie, jak nie stać się ofiarą kradzieży w tramwaju czy autobusie.

Od wtorku, 15 grudnia, aż do Świąt Bożego Narodzenia przedstawiciele ZTM-u wraz z mundurowymi będą wręczać pasażerom ulotki z informacjami, które mogą okazać się kluczowe, jeśli chodzi o zapobieganie kradzieżom kieszonkowym. Prez cały czas trwania akcji ulotki będą rozdawane na głównych węzłach przesiadkowych oraz na przystankach, w tramwajach, autobusach w pobliżu targowisk i galerii handlowych.

Dlaczego akurat teraz prowadzona jest taka akcja?
– Święta to czas, kiedy prawdopodobieńśtwo, że staniemy się ofiarami kieszonkowców, mocno się zwiększa – odpowiada Bogusław Bajoński, prezes ZTM-u. I dodaje: – Dlatego właśnie zorganizowaliśmy tę akcję, żebyśmy wspólnie byli bezpieczniejsi, żebyśmy wiedzieli, w jaki sposób chronić się przed ewentualnymi nieszczęściami, szczególnie teraz, przed świętami.

Czas przedświąteczny jest dla kieszonkowców szczególnie korzystny. Przed Bożym Narodzeniem w autobusach i tramwajach robi się bardziej tłoczno niż zwykle. Kieszonkowcy doskonale wiedzą, jak to wykorzystać. Gdy w pojazdach panuje ścisk, wystarczy chwila nieuwagi przy wsiadaniu czy wysiadaniu z pojazdu, by stracić portfel z dokumentami, gotówką czy kartami płatniczymi. Równie dobrze można stracić telefon lub inne wartościowe przedmioty. Wszystko zależy od tego, czy sami potrafimy chronić się przed zagrożeniem.

Zasady bezpieczeństwa, które można znaleźć na ulotkach przygotowanych przez ZTM i policję, są następujące – jadąc autobusem czy tramwajem, a także będąc w sklepie, na targowisku:
– amkniętą torebkę trzymaj zawsze przed sobą i – dosłownie – pod ręką;
– noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę;
– nie pokazuj (np. przy kasie w sklepie, na targowisku) zawartości portfela;
– nie noś portfela, gotówki, telefonu komórkowego w tylnych kieszeniach spodni lub w zewnętrznych kieszeniach ubrania oraz plecaku;
– nie umieszczaj numeru PIN w tym samym miejscu, gdzie trzymasz kartę.

W skrócie można opisać te zasady jedną zasadą ogólną: nie ułatwiaj kieszonkowcom popełniania kradzieży.

Kieszonkowcy działają w dobrze zorganizowanych grupach. To osoby, które nie rzucają się w oczy. Wśród nich bywają kobiety, a nawet dzieci. Złodzieje szybko przekazują sobie łup z rąk do rąk, dlatego trudno ująć ich na gorącym uczynku. Dobra wiadomość jest taka, że liczba kradzieży kieszonkowych w naszym mieście w ostatnim czasie uległa zmniejszeniu.

– Od wielu lat prowadzimy takie działania – nie ukrywa Wiesław Nowak, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. – Działamy pod kątem prewencyjnym, przede wszystkim. Te działania przynoszą efekt. W tym roku odnotowaliśmy ponad 25-procentowy spadek tego typu przestępstw w stosunku do roku ubiegłego.

Ale zawsze może być lepiej. Dołączamy się więc do apelu: bądźcie ostrożni, uważajcie na kieszonkowców i nie dajcie sobie zepsuć magicznego, przedświątecznego czasu!