Powstanie Wielkopolskie przenosi się do Warszawy

Nie, warszawscy włodarze (ani tym bardziej władze centralne) nie zazdroszczą poznaniakom zwycięskiego powstania i nie zamierzają przywłaszczyć sobie tego święta. Jednak również w stolicy odbędą się obchody wielkopolskiego zrywu niepodległościowego.

Obchody Powstania Wielkopolskiego, choć są wydarzeniem bez precedensu na skalę krajową, to jednak zazwyczaj nie cieszą się powodzeniem jeżeli chodzi o delegacje władz ze szczebla centralnego. Co prawda na tegorocznych obchodach był Antoni Macierewicz, czyli minister obrony narodowej, ale już polskiego prezydenta reprezentował Andrzej Dera, czyli prezydencki minister. Podobne reprezentacje pojawiały się także w poprzednich latach.

Skoro stolica nie przyjeżdża na obchody, to obchody muszą pojechać do stolicy – do takiego wniosku doszedł Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, dlatego od kilku lat uroczystości związane z rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbywają się także w Warszawie. Tak też będzie i w tym roku.

W Warszawie o godz. 12.00 odprawiona zostanie Msza Święta w Kościele oo. Dominikanów przy ul. Freta 10. O godz. 13.30 odbędą się uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie zebrani goście udadzą się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, aby złożyć wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Powstańców Śląskich oraz pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.