Śmierć w mrozie: 3 ofiary z Poznania. Apel o pomoc

Już 26 osób przypłaciło życiem gwałtowny spadek temperatury z przełomu roku, w tym trzech mężczyzn z Poznania – ich ciała znaleziono w koczowiskach przy ulicach Tymienieckiego, Rubież i Góreckiego. Służby wzywają poznaniaków do pomocy.

Strażnicy, pracownicy socjalni MOPR, pracownicy MPK oraz policjanci na terenie Poznania docierają do koczowisk bezdomnych i informują ich o możliwościach uzyskania pomocy – proponują przeniesienie do noclegowni lub do korzystania w godzinach nocnych z usług ogrzewalni, ale przede wszystkim ostrzegają przed silnym mrozem.
– Osoby bezdomne często zmieniają miejsce przebywania. Nie o wszystkich miejscach wiemy, a zatem zwracamy się z prośbą: niech nikt nie pozostanie obojętny – tłumaczy Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy SMMP. – Wystarczy jeden telefon, sms czy e-mail ratujący człowiekowi życie. Zima to najtrudniejszy czas do przetrwania dla osób “bez dachu nad głową”.

Na wychłodzenie organizmu są także narażone osoby starsze, samotne i nietrzeźwe.
– Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy – apeluje Patrycja Banaszak z KMP. – Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy.

Informacje o osobach zagrożonych przyjmuje dyżury SMMP pod telefonem 986 lub za pomocą poczty elektronicznej poprzez formularz zgłoszeniowy na www.sm.poznan.pl. Zgłoszenia odbierają także pracownicy socjalni MOPR z Zespołu Pracy Socjalnej z Osobami Bezdomnymi na os. Piastowskie 81 pod nr  tel. 61 876-66-11, w godz. 8 – 15, Punkt Interwencji Kryzysowej MCIK w Poznaniu pod czynnym całą dobę nr tel. 61 835-48-65 (66) oraz policja – tel. 997 lub 112.