Nowoczesna ogłasza „ostatni dzień wolności w sieci”

Andrzej Duda, prezydent RP, podpisał kontrowersyjną nowelizację ustawy w sprawie zasad inwigilacji. Ustawa w zmienionym kształcie wejdzie w życie 7 lutego – to zainspirowało wielkopolski oddział Nowoczesnej do akcji „ostrzegawczej” pod hasłem „Ostatni dzień wolności w sieci”.

„Od tej niedzieli PiS może czytać co i do kogo napisaliśmy na Messengerze, jakie treści publikujemy w zamkniętych grupach na Facebooku, z kim wymieniamy jakie smsy, co ćwierkamy w prywatnych wiadomościach na Twitterze oraz jaki wpis zaplanowaliśmy do publikacji na blogu. Ponadto służby otrzymują dostęp do informacji do kogo i ile razy z czym dzwoniliśmy, ile i za co płaciliśmy w sklepach internetowych, jakie strony www przeglądamy w domu i w pracy oraz kto i co do nas napisał na maila, nie mówiąc już o tym, że zaglądać będą w każdy załącznik!” – takie, niemal apokaliptyczne dla internautów wizje, przedstawia wielkopolski oddział partii Nowoczesna.

Na papierze nowa ustawa rzeczywiście nie wygląda dobrze – służby będą mogły wystąpić o wszelkie dane elektroniczne aby zapobiegać lub wykrywać przestępstwa, ratować życie lub zdrowie ludzkie, czy też po prostu by realizować zadania ustawowe. Co więcej, dostęp do tych danych będzie udostępniany online, a nie – tak jak obecnie – na papierze, przy czym usługodawca internetowy mógł domagać się dodatkowych wyjaśnień. Z jednej więc strony dostęp będzie szybszy, przy czym na pozyskanie treści np. korespondencji e-mail nadal potrzebna będzie zgoda sądu. Z drugiej jednak strony służby będą mogły praktycznie bez kontroli sprawdzać każdy ruch w sieci każdego obywatela. To zaś – co naturalne – budzi obawy o inwigilację.

Nowelizacja ustawy zainspirowała wielkopolski oddział partii Nowoczesna do akcji nazwanej „Ostatni dzień wolności w sieci”. Członkowie partii chcą zaprotestować przeciwko nowym uprawnieniom służb. Symbolem akcji będzie „anonimowy obywatel”, czyli postać w masce znanej z komiksu (oraz filmu) „V jak Vendetta”. Akcja Nowoczesnej odbędzie się w sobotę, 6 lutego, o godzinie 12.00 na placu Wolności.