Jest pomysł na pomoc lokatorom

Do historii ma przejść obciążanie osób z wyrokami eksmisyjnymi odszkodowaniami dla właścicieli kamienic, wypłacanymi z powodu niedopatrzeń miasta.

Do tej pory Poznań stosował procedurę, nazywaną przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów “praktyką niesprawiedliwych procesów regresywnych”. Pomimo wyroku eksmisyjnego lokatorzy nie mogli opuścić mieszkań z powodu niedostarczenia przez miasto lokalu zastępczego. W rezultacie Poznań płacił właścicielom prywatnych kamienic za przedłużony pobyt, jednocześnie wydaną kwotą obciążając lokatorów. Problem został poruszony 1 marca na spotkaniu władz miasta z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
– Cele mamy jasne – chcemy pomóc tym ludziom. Z punktu widzenia społecznego dotychczasowa polityka procesów regresowych jest nieakceptowalna – we wtorek mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Żądanie przez miasto regresu z tytułu zapłaty odszkodowania w sytuacji, w której samo zawiniło nie dostarczając odpowiedniej liczby lokali socjalnych to absurd, który musimy zatrzymać.

Ustalone podczas spotkania rozwiązania odnoszą się do różnych kategorii osób. W przypadku ludzi zadłużonych, wobec których Miasto nie podjęło jeszcze żadnych egzekucji, zobowiązanie będzie umorzone albo na podstawie uchwały Rady Miasta (jeśli radni pozwolą na umarzanie tego typu zobowiązań) albo na podstawie działań podjętych przez urzędników indywidualnie w stosunku do każdej z osób. Druga kategoria odnosi się do osób, w stosunku do których toczą się już postępowania sądowe. Władze zadeklarowały, że doprowadzą do zawieszenia tych postępowań. Trzecia kategoria odnosi się do spraw, w których zapadły już wyroki, ale jeszcze nie były one przedmiotem postępowań egzekucyjnych. Władze zapewniły, że wstrzymają tego rodzaju egzekucje.

Pracownicy Biura Spraw Lokalowych UMP wyszli ponadto z propozycją wystąpienia z inicjatywą ustawodawczą, która zlikwidowałaby tego rodzaju problemy. Przychylnie odniósł się do niej obecny na spotkaniu Rzecznik Praw Obywatelskich.
– Po naszej stronie będzie teraz istniał obowiązek przygotowania wystąpienia adresowanego do Komisji Praw Człowieka Praworządności i Petycji Senatu – mówił Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. – Chcemy podjąć inicjatywę ustawodawczą, która zmierzałaby do tego, że jeżeli ktoś musi być wykwaterowany z mieszkania prywatnego, a gmina nie jest w stanie zapewnić pomieszczenia socjalnego z różnych powodów, to żeby do czasu tego wykwaterowania dana osoba płaciła tylko czynsz, który jest wymagany jakby był to lokal socjalny.