Polska premiera wystawy World Press Photo już w Poznaniu

Jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla fotografów prasowych pracujących dla mediów już od wielu lat ma swoją polską premierę w Centrum Kultury Zamek. Fotografie ilustrujące ubiegły, 2015 rok, będzie można oglądać od 27 kwietnia do 21 maja. Na ekspozycji zostaną udostępnione 154 zdjęcia.

Od 55 lat World Press Photo stanowi platformę komunikacji między artystami, a widzami, umożliwiając zaistnieje fotografii prasowej w niecodziennym, globalnym kontekście. Na tegoroczny konkurs nadesłano 82 951 zdjęć, wykonanych przez 5775 fotografów z 128 krajów. Jury przyznało nagrody w 8 kategoriach, wyróżniając dokonania 41 fotografów z 21 krajów.

– W tym roku poruszane tematy może są o tyle wyjątkowe, że dotykają bezpośrednio nas samych – Europejczyków. Zazwyczaj zdjęcia mówią o wydarzeniach z odległych egzotycznych zakątków świata. Natomiast w tym roku jednym z przedstawionych tematów jest los syryjskich uchodźców, którzy poszukując schronienia wędrują do Europy i przybywają do nas – mówi Kari Lundelin, przedstawiciel Fundacji World Press Photo.

Decyzją jury w tegorocznym 59. konkursie World Press Photo, tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia wykonana przez australijskiego fotografa Warrena Richardsona: “Nadzieja Nowego Życia”, która zajęła także I miejsce w kategorii Wydarzenia. Zdjęcie wykonane 28 sierpnia 2015 roku przedstawia mężczyznę przekazującego dziecko przez zasieki na granicy serbsko-węgierskiej w Röszke. Mężczyzna i dziecko byli wśród grupy imigrantów, która starała się dostać na teren Węgier, zanim granica zostanie szczelnie zamknięta ogrodzeniem.

– Warren Richardson spędził wiele dni z uchodźcami, którzy poruszali się wzdłuż granicy serbsko-węgierskiej cały czas szukając jakiejś okazji, czy możliwości przedarcia się na drugą stronę – wyjaśnia Kari Lundelin. – Po wykonaniu tego zdjęcia Richardson starał się skontaktować z tymi uchodźcami, chciał ich odnaleźć, ale jak na razie bezskutecznie. Dowiedziawszy się, że otrzymał nagrodę chciał w jakiś sposób tych uchodźców uhonorować, w związku z czym przebył pieszo całą drogę z Budapesztu do Amsterdamu. Chciał w ten sposób lepiej zrozumieć to przez, co przechodzą uchodźcy. Udało mu się dotrzeć do Amsterdamu na tydzień przed rozdaniem nagród w zeszłym tygodniu.

Warren Richardson jest niezależnym fotografem pracującym obecnie w Europie Wschodniej. Urodził się w 1968 roku w Australii. Richarson jest fotografem samoukiem, zajmującym się długoterminowymi projektami, w których podejmuje kwestie dotyczące ludzkiego życia i środowiska. Wykonuje również projekty zlecone przez różne czasopisma i filmy. Kiedy w 2015 roku Richardson dokumentował kryzys uchodźczy na granicy serbsko-węgierskiej, był wśród tych reporterów, którzy zostali pobici przez policję. W ramach następnego projektu wybierze się w rejon koła podbiegunowego, by kontynuować opowieść o uchodźcach i badać wpływ zmian klimatycznych na świecie, spowodowanych działalnością człowieka.

Wernisaż wystawy World Press Photo odbędzie się we wtorek, 26 kwietnia o godz. 19.00 (wejście na podstawie zaproszeń). Wystawa będzie czynna codziennie od 27 kwietnia do 21 maja w godz. 12.00 – 20.00 w Sali Wystaw. Bilety 10/14 zł.

Wystawie towarzyszy program oprowadzań dla młodzieży i dorosłych. 7, 8 i 14 maja o godz. 18.00 odbędzie się oprowadzanie dla młodzieży przez Elżbietę Niewiadomską i Kamila Daszkowskiego. Oprowadzenie dla dorosłych przez Łukasza Cynalewskiego odbędzie się 6 i 13 maja o godz. 18.30. Obowiązują bilety wstępu na wystawę.