Dokumentalne emocje z Millennium Against Docs Gravity

Milennium Docs Against Gravity (dawniej Planete+ Doc FF) to jeden z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie, nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenia filmowe w Polsce. Już od czwartku, 19 maja w kinie Muza zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich miesięcy.

Już po raz kolejny festiwal odbywa się niemal w całym kraju. Podczas Weekendu z Milennium Docs Against Gravity pokazane zostaną premierowo najlepsze filmy dokumentalne minionego roku, a widzowie wybiorą film, który otrzyma Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Już w nadchodzący weekend festiwal zawita do kina Muza, a poznaniacy będą mieli okazję zapoznać się ze starannie wyselekcjonowanymi perełkami 13. edycji wydarzenia. Część twórców prezentowanych filmów postara się obnażyć działanie współczesnych mechanizmów władzy.

Film Friedricha Mosera ujawnia niezwykle niepokojące fakty, dowodzące, że korupcja, niekompetencja, arogancja, doprowadziły do odrzucenia przez amerykańskie instytucje komputerowego systemu analiz, który był w stanie zapobiec atakom terrorystycznym na World Trade Center. Program nie tylko pozwalał na wyśledzenie każdego sygnału elektronicznego na planecie, ale również robił to, nie łamiąc prawa o ochronie danych osobowych.

Głównym bohaterem “Dobrego Amerykanina” jest twórca wzgardzonego systemu Bill Binney, który sam będąc niegdyś częścią biurokratycznej machiny, czuje się moralnie współodpowiedzialny za tragedię z 11 września 2001 roku.

Potężnej instytucji spróbuje przyjrzeć się również Jak Gottschau w filmie “Facebookistan”. Facebook to dziś nie tylko największy na świecie serwis społecznościowy, ale również ogromna organizacja, która zbiera, przetwarza i wykorzystuje do celów biznesowych dane około 1,4 miliarda użytkowników. Dąży do tego, by ludzie ujawnili prywatne oblicze wirtualnemu światu, ale czy on sam chce pokazać swoją prawdziwą twarz?

Natomiast ceniony rosyjski reżyser Witalij Manski spędził rok w Korei Północnej, dokumentując życie przeciętnej rodziny i tym samym mechanizm funkcjonowania tamtejszej indoktrynacji.

W repertuarze znalazły się również dokumenty o tematyce społecznej. W “Szwedzkiej Teorii Miłości” reżyser Erik Gandini przygląda się dzisiejszej Szwecji i pokazuje wielowymiarowe konsekwencje wprowadzenia wywiedzionych z ducha 1968 roku rozwiązań. Stawia pytanie o to, czy rzeczywiście musimy wybierać między wolnością a samotnością.

Z kolei “Sonita” to obraz młodej afgańskiej raperki, która jako szesnastolatka stała się przedmiotem transkacji małżeńskiej. Rozgoryczona dziewczyna nagrała piosenkę “Brides for Sale” i ku swemu zaskoczeniu w krótkim czasie stała się sławna.

Widzowie zobaczą także “Perłowy Guzik”. Morze jest źródłem życia, ale może być również niemym świadkiem okrutnych zbrodni i tragedii. Patricio Guzmán stara się uchwycić ten żywioł w swoim niezwykle poetyckim filmie i podejmuje on temat pamięci i nierozliczonej przeszłości historycznej własnego kraju. Przepełniony poezją film przemawia szczególnego rodzaju melancholią.

Weekend z Millennium Docs Against Gravity:
Czwartek, 19 maja
godz. 19.00 “Dobry Amerykanin”, reż. Friedrich Moser (Austria), 101 min.

Piątek, 20 maja
godz. 17.30 “Perłowy Guzik”, reż. Patricio Guzmán (Chile, Francja, Hiszpania), 82 min.

godz. 19.00 “Podopieką wiecznego słońca”, reż. Witalij Manski (Łotwa, Niemcy, Czechy, Korea Północna), 106 min. + debata
Gościem specjalnym jest prof. dr hab. Grażyna Strnad współautorka książki „Republika Korei. Zarys ewolucji systemu politycznego”. Rozmowę poprowadzi redaktor Aleksander Przybylski TVN 24

Sobota, 21 maja
godz. 16.00 “Facebookistan”, reż. Jakob Gottschau (Dania), 59 min.

Niedziela, 22 maja
godz. 16.45 “Szwedzka Teoria Miłości”, reż. Erik Gandini (Szwecja), 76 min.

godz. 18.30 “Sonita”, reż. Rokhsareh Ghaem Maghami (Iran, Niemcy), 91 min.