Dziedzictwo 966: Brama Poznania zaprasza!

We wspólnocie swoje źródło ma historia i dziedzictwo. We wspólnocie się wszystko zaczyna. Tworzymy ją, by poczuć, że nie jesteśmy sami w swoich zmaganiach, że możemy liczyć na wspólnotę, która pomoże nam się uporać z przeciwnościami losu.

Tworzenie wspólnot ma długą tradycję, zwłaszcza w naszym najbliższym poznańskim otoczeniu. Od tej, która stworzyła podstawy państwowości na terenie Wielkopolski, przez niespotykany w skali Polski, dziewiętnastowieczny ruch pracy u podstaw i spółdzielczości, na współczesnym, niebagatelnym rozwoju ruchów społecznych i tzw. „trzeciego sektora” skończywszy.

– Trzecia odsłona projektu „Dzidzictwo 966” odbywa się pod tym hasłem, bo uważamy, że w trudnych czasach warto odwoływać się do dziedzictwa i budować tożsamość na gruncie wspólnoty i solidarności społecznej, bycia razem ze sobą i dla siebie – wyjaśniają organizatorzy.

Gdzie można być wspólnotą silniej niż przy wspólnym stole? Jedzenie nas łączy, zrzuca bariery, pokonuje nieśmiałość, buduje więzi. W piątek, 27 maja o godz. 18.00 na Amfiteatrze nad Cybiną zostanie rozłożony długi, wspólny stół, przy którym każdy będzie mógł poczęstować się niezwykłymi przysmakami, jakie jadano dawniej, ale i jakie je się współcześnie. Ucztę poprowadzi mistrz ceremonii, opowiadający przybyłym gościom o różnych aspektach rozumienia wspólnoty.

Interesuje Cię wolontariat? Lubisz pomagać innym i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym? Masz dużo energii i nie wiesz jak ją spożytkować? Chcesz poznać działalność w wolontariacie od podszewki? Jeśli tak, przyjdź na spotkanie wprowadzające w „tajniki wolontariatu”, które odbędziesię w sobotę, 28 maja od godz. 11.00. Poznasz nowych ludzi i zdobędziesz przydatną wiedzę. Warsztat prowadzony przez Wielkopolską Radę Koordynacyjną Związek Organizacji Pozarządowych.

Z kolei podczas warsztatu „Pomysły na inicjatywy obywatelskie i sposoby ich realizacji”, przedstawione zostaną przykłady aktywności obywatelskiej głównie na przykładzie konkursu „Wielkopolska Wiara” realizowanego przez Centrum PISOP. Celem konkursu jest aktywizowanie mieszkańców do działania, w dużej mierze przez grupy nieformalne. Prowadząca warsztat pokaże także od czego zacząć inicjatywy społeczne oraz jak skutecznie je realizować.

Chcesz rozpocząć działania społeczne? Masz pomysł na działania w społeczności lokalnej? Interesuje Cię współpraca z fundacjami czy stowarzyszeniami? Chcesz wpływać na swoje otoczenie? Przyjdź na spotkanie „Jak założyć organizację społeczną?” Dowiesz się jak założyć organizację społeczną. Warsztat prowadzony przez WRK ZOP.

Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres wydarzenia@bramapoznania.pl z dopiskiem „Warsztaty-wspólnota” i podaniem warsztatu, w którym chce się wziąć udział.

Przez cały maj dzieci i młodzież ze Śródki i okolic wędrując z kamerą, poszukiwały w swoim otoczeniu śladów dziedzictwa i wspólnoty. Efekty ich prac zobaczymy na wielkim ekranie, na przedniej ścianie Bramy Poznania, w ramach pierwszego, śródeckiego kina plenerowego „TV ŚRÓDKA”. Zobaczycie znane i mniej znane oblicze tej dzielnicy, a ciekawość dzieci na pewno przysporzy wielu wyjątkowych emocji.

Tworzenie wspólnot ma w Poznaniu długą tradycję. Co sprawiło, że akurat tutaj powstały fundamenty wspólnej pracy u podstaw? Tutaj zaczęto działać na rzecz wzmacniania tożsamości narodowej, a oddzielone dotąd od siebie warstwy społeczne szukały dróg, jak połączyć się we wspólnym celu? O historycznych i kulturowych aspektach wspólnotowości w wydaniu wielkopolskim dowiemy się na wykładzie, któr zakończy wydarzenie “Dziedzictwo 999”.

Program:
Piątek, 27 maja
18.00 Wspólna uczta dla mieszkańców Poznania i potańcówka z zespołem „Przodki” na Amfiteatrze nad Cybiną

Sobota, 28 maja
11.00 – 16.00 Cykl warsztatów z Centrum Bukowska.
11.00 – 13.00 „Tajniki wolontariatu”
13.00 – 14.00 „Pomysły na inicjatywy obywatelskie i sposoby ich realizacji”
14.00 – 16.00 „Jak założyć organizację społeczną?”
22.00 Pokaz finałowy warsztatów filmowych „TV ŚRÓDKA”

Niedziela, 29 maja
16.00 Wykład o poznańskiej, dziewiętnastowiecznej wspólnotowości i spółdzielczości  – Alina Kucharska (UAM)