Rozstrzelano moje serca w Poznaniu. Muzyczny hołd uczestnikom Czerwca’56

Połączony z multimedialnym przekazem koncert zespołu De Press, 26 czerwca, grany w autentycznej scenerii hali nr 7 Zakładów HCP, pozwoli odświeżyć pamięć o tragicznych kartkach historii.

Radio Merkury w związku z przypadającą w bieżącym roku 60. rocznicą wydarzeń Poznańskiego Czerwca ’56, postanowiło przybliżyć, zwłaszcza młodemu pokoleniu, wagę historycznego zrywu poznańskiego robotników przeciwko komunistycznej władzy.

– Chcieliśmy w bardzo przystępny sposób pokazać to, co wydarzyło się 60. lat temu zarówno młodemu pokoleniu, jak i temu starszemu. Najlepszy, sposobem według nas jest muzyka. Muzyka takiego zespołu. który łączy pokolenia i dlatego zwróciliśmy się do zespołu De Press z prośbą o przygotowanie specjalnego repertuaru.  – wyjaśnia Filip Rdesiński, prezes Radia Merkury. – “Rozstrzelano moje serce” to piosenka, która została napisana do słów Kazimiery Iłłakowiczówny “Rozstrzelano moje serce w Poznaniu”.

Dzięki specjalnie przygotowanemu repertuarowi zespołu, komentarzom historycznym i wizualizacjom, będzie można spojrzeć pełniej na pierwszy akord polskiego marszu ku wolności. Przy realizacji tego przedsięwzięcia Radio Merkury współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej. Koncert będzie rejestrowany i transmitowany przez Telewizję Polską 26 czerwca o godz. 19.00.

– Dzięki temu koncertowi możemy mieć nadzieję, że wiedza o wydarzeniu poprzez muzykę stanie się znacznie bardziej rozległa, powszechna i dotykać będzie również emocji współczesnego odbiorcy. Tak naprawdę zależy nam na tym, żeby odbiorcami były także pokolenia młodszych ludzi. Młodzi ludzie wiedzą bardzo niewiele i trudno im zrozumieć historię – mówi Agata Ławniczak, dyrektor poznańskiej TVP. – Nic tak dobrze nie trafia jak muzyka. Jeśli ona jest znakomita i połączona ze świetnymi tekstami to mamy artystyczną edukację narodową.

Zespół De Press po sukcesie wydawnictwa “My rebelianci. Piosenki żołnierzy wyklętych”, wydaje się wręcz stworzony do pisania muzyką historii walki o wolność i godność. Z okazji koncertu zostanie wydana EPka z czterema utworami promującymi wydarzenie. Planowany nakład wynosi 120 tys. egzemplarzy.

– 22 czerwca ukaże się EPka, czyli płyta z czterema utworami dotyczącymi wydarzeń Poznańskiego Czerwca 56′. Około 100 tys. sztuk zostanie dołączone do tygodnika Gazeta Polska. Około 12 tys. sztuk tej EPki zostanie dołączonych do biuletynu IPN, a około 10 tys. sztuk zostanie rozdanie przez Radio Merkury w czasie różnych akcji antenowych, które będziemy robić tuż przed oficjalnymi obchodami – mówi Filip Rdesiński. –

Teksty utworów to w części osobista opowieść tych, którzy Wydarzenia Poznańskie przeżywali jako świadkowie lub uczestnicy, w części zaś to słowa pisane współcześnie, inspirowane wspomnieniami świadków tamtych zdarzeń.

TVP3 Poznań realizować będzie niebawem teledysk z piosenką “Rozstrzelano moje serca”. W październiku 2016 planowane jest wydanie 25 tys. egzemplarzy wersji płyty długogrającej. Data tego wydawnictwa nie jest przypadkowa, podkreślać ma bowiem związek doświadczeń Poznania i Budapesztu z roku 1956.