Poznań będzie miał wspólną komunikację z Tarnowem Podgórnym. Od 1 stycznia

Od nowego roku zacznie obowiązywać integracja systemu komunikacji zbiorowej Poznania i gminy Tarnowo Podgórne. Co to oznacza? Więcej linii autobusowych, więcej połączeń, wspólny bilet i łatwiejsze podróżowanie – informuje urząd miasta.

„Porozumienie jest efektem wielomiesięcznych negocjacji i rozmów między Maciejem Wudarskim, z-cą prezydenta Poznania, i Tadeuszem Czajką, wójtem Tarnowa Podgórnego. Zapoczątkowało ją podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie we wrześniu ubiegłego roku, a ideą było ułatwienie korzystania z komunikacji publicznej dla mieszkańców gminy i poznaniaków” – podaje urząd miasta.

Efektem porozumienia będzie zagęszczenie siatki połączeń na linii Poznań – Tarnowo Podgórne.

Od 1 stycznia funkcjonowanie rozpocznie 8 nowych linii łączących stolicę Wielkopolski nie tylko z Tarnowem Podgórnym, ale też z częścią gminy Duszniki, częścią gminy Kazimierz oraz innymi miejscowościami.

– To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców gminy, ale także dla tutejszych przedsiębiorców – zauważa Tadeusz Czajka. – Mamy tu w gminie 40 tys. miejsc pracy i znaczna część ludzi dojeżdża właśnie z kierunku Poznania. Teraz dzięki wspólnej komunikacji będzie to ekonomicznie korzystniejsze. No i ułatwi rozwój przedsiębiorstwom.

Podobnego zdania jest Zenon Gałka, wójt gminy Kaźmierz, która także częściowo znajduje się na terenie objętym nową siatką połączeń.

– Większość naszych mieszkańców pracuje albo w Tarnowie Podgónym, albo w Poznaniu – wyjaśnia wójt. – Kaźmierz
staje się zresztą taką małą sypialnią Poznania. Dlatego bardzo nas cieszy ta zmiana, bo im bardziej zbliżamy się do miasta, tym lepiej dla naszych mieszkańców.

Wiceprezydent Wudarski zwraca uwagę, że integracja jest korzystna także dla poznaniaków.

– Dla zachodniej części miasta oznacza to znaczne wzmocnienie transportu publicznego – mówi Wudarski. – Na przykład projektowana linia 803 zintegruje Ogrody z Baranowem.

W pojazdach będzie obowiązywała wspólna taryfa biletowa Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. Mieszkańcy korzystający z tych autobusów będą mogli podróżować na kartę PEKA, co oznacza dla nich sporą oszczędność. Do systemu nie zostaną włączone linie nr 05, 06, 08, 09 i 10, gdzie nadal będzie obowiązywała taryfa opłat TP Bus ustalana przez radę gminy. Jak wyjaśnił wójt Tadeusz Czajka, jest tak dlatego, że są to linie mające charakter lokalny, a ich główną funkcją jest dowóz dzieci do szkół na terenie gminy.