Chcesz zbadać swoją biżuterię? Muzeum Archeologiczne zaprasza

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu szykuje nie lada gratkę dla miłośników nowoczesnych technologii i zagadnień związanych z kulturą materialną. 19 października zaprasza na prezentację specjalnego aparatu, który za pomocą promieni RTG bada strukturę przedmiotów. Będzie można zbadać swoją biżuterię!

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Dziedzictwo Kulturowe 2016 – Wspieranie działań muzealnych” Pracownia Konserwatorska Muzeum Archeologicznego w Poznaniu została wyposażona w nowoczesny sprzęt umożliwiający badanie struktury zabytków.

– Po raz pierwszy w Poznaniu zaprezentujemy działanie spektometru RTG z Pracowni Konwersacji MAP. Ten nowoczesny sprzęt powie nam wszystko o skarbach zajmujących szczególne miejsce w naszych sercach – mówi Magdalena Sprenger z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Urządzenie pozwala na korzystanie z najnowocześniejszych metod badawczych polegających na zastasowaniu absorpcyjnych metod spektoskopii atomowej. Na co dzień będzie służyć pracownikom Pracowni Konwersacji MAP. Będzie wykorzystywany do badania struktury zabytków, które już są w muzeum.

– To wysokiej klasy urządzenie pozwoli nam na wprowadzenie najnowocześniejszych metod badawczych polegających na zastosowaniu absorpcyjnych metod spektroskopii atomowej. Brzmi skomplikowanie? Być może! Nie chcielibyśmy jednak, by tak było. Dlatego chcemy zaprezentować działanie nowego sprzętu, korzystając z przyniesionych przez widzów cennych sztuk biżuterii. Badanie z zastosowaniem promieni rentgenowskich pozwoli nam przebadać skład każdego przyniesionego przedmiotu, a także ocenić jego autentyczność.

Pokaz działania spektometru RTG odbędzie się 19 października o godzinie 11.00. Na specjalnym pokazie kierownik Pracowni Konserwatorskiej MAP mgr Jarosław Jaskulak szczegółowo opowie o pracy nowego urządzenia i przebada cenne metalowe przedmioty przyniesione przez przybyłych gości.