Barbara, 16 lat po przeszczepieniu wątroby. Robert, któremu cudze narządy uratowały życie – na dziedzińcu UMP stanęła instalacja promująca transplantację

Na dziedzińcu Urzędu Miasta stanęła nietypowa instalacja artystyczna – drewniana ławka, która kryje w sobie historie osób po przeszczepieniu narządów. W ten oryginalny sposób Stowarzyszenie “Życie po przeszczepie” kontynuuje kampanię Zgoda na Życie.

– Cześć, przechodniu! Czy zastanawiałeś się kiedyś nad oddaniem swoich narządów po śmierci? Bo widzisz, ja dzięki takiej decyzji dziś mogę cieszyć się życiem – mówi Robert, jedna z osób dziękujących swojemu dawcy w nagraniu, które odtwarzane jest za pośrednictwem instalacji. – Nazywam się Barbara. Jestem 16 lat po przeszczepieniu wątroby. Dziękuję dawcy, dziękuję jego rodzinie. Zawsze w moim sercu pozostaną jako najlepsi przyjaciele – słyszymy w kolejnym podziękowaniu.

W nagraniu wzięły udział m.in. osoby związane ze Stowarzyszeniem “Życie po przeszczepie” i Stowarzyszeniem Transplantacji Serca. Za projekt i realizację niecodziennej ławki odpowiedzialna jest m. in. Anna Czarnota, absolwentka wydziału grafiki warszawskiej ASP.
– Pomnik swoim kształtem nawiązuje do głównego elementu wizualnego kampanii – znaku zgody. Jednocześnie przypomina bumerang, a więc coś, co do nas wraca. Tak jak życie, które tracimy, ale które dzięki naszej decyzji o oddaniu narządów może wrócić do kogoś innego – wyjaśnia Anna Czarnota. – Dodatkowo element roślinny pomnika nawiązuje do słowa “transplantacja” i tym samym słów “szczepić”, “sadzić”. Rośliny kwitnące w pomniku symbolizują życie”.

Przy ławce znajduje się podajnik, skąd można pobrać oświadczenie woli. Deklarację można też wypełnić elektronicznie pod adresem www.deklaracja.zgodanazycie.pl. Kampania “Zgoda na życie” potrwa do końca 2016 r. Jej celem jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej, zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów oraz zostawania potencjalnymi dawcami szpiku kostnego. Kampania finansowana jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011 – 2020.

Poznań jest kolejnym po Warszawie, Kielcach, Opolu, Katowicach, Oświęcimiu, Olsztynie i Lublinie miastem, do którego przyjechała instalacja.