Rekordowy rok w poznańskiej turystyce

– Wczoraj otrzymaliśmy wyniki, które pokazują, że mamy najlepszy miesiąc w historii hotelarstwa w Poznaniu. Co więcej, będziemy mieli najlepszy rok i mówimy to jeszcze gdy ten rok trwa

przekonuje Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej

Nigdy wcześniej w poznańskich hotelach nie nocowało tak wielu gości, którzy wygenerowali rekordowe obroty – wynika z danych międzynarodowej firmy STR, monitorującej obłożenie hoteli na całym świecie.

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna współpracuje z międzynarodową firmą STR, która monitoruje dzień po dniu obłożenie i średnie ceny w blisko 7 milionach hotelowych pokoi na całym świecie. Dzięki temu dokładne dane o rynku hotelarskim spływają do PLOT wyjątkowo szybko i są bardzo dokładne.

Średnie obłożenie hoteli według STR wyniosło we wrześniu 2016 r. 81,1 % wobec 72,8 % z roku 2016, czyli więcej o 11,4%. Znacznie, bo aż o 64,3 % wzrósł tez kluczowy  dla hotelarzy wskaźnik RevPar, czyli przychód za każdy dostępny pokój. To najlepszy wynik spośród wszystkich polskich miast we wrześniu.

Tym samym obłożenie średnioroczne liczone od października 2015 r. do września 2016 r. wzrosło o ponad 9% i wynosi 62,9 %. Wskaźnik RevPar wzrósł w Poznaniu w tym samym czasie aż o 22,3 %.

– Kapitał, który został wypracowany przez ostatnie kilka lat sprawa, że wyniki branży dynamicznie rosną. Poznań coraz mocniej zaczyna być widoczny na turystycznej mapie naszego kraju i wiele miast z zazdrością patrzy na nasze miasto.

przekonuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wyniki badań PLOT agreguje w Poznańskim Barometrze Turystycznym, narzędziu wymyślonym i zaprojektowanym w Poznaniu, które pozwala od 2012 r. monitorować ruch turystyczny w stolicy Wielkopolski. Dane o wzroście potwierdza także Główny Urząd Statystyczny, punkty informacji turystycznej oraz poznańskie lotnisko.

Główny Urząd Statystyczny opublikował do tej pory dane za okres od stycznia do lipca 2016 r. Wszystkie obiekty noclegowe w Poznaniu udzieliły w tym czasie 788 731 noclegów. Dla porównania, w całym 2005 r. udzielono w Poznaniu 748  421 noclegów.

Podobnie jak w ostatnich latach w hotelach nocuje najwięcej Niemców, na dalszych pozycjach są Brytyjczycy i Hiszpanie.

– Coraz więcej pozytywnych inicjatyw dzieje się wokół branży turystycznej. To wynika z dobrej współpracy miasta, okolicznych samorządów i podmiotów z branży na płaszczyźnie, jaką tworzy właśnie Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.

podsumowuje prezydent Mariusz Wiśniewski.