Jakie parametry są istotne przy kupowaniu przyczepki samochodowej?

Przyczepka do samochodu to bardzo przydatna rzecz. Wiedzą o tym ci, którzy zdecydowali się na jej zakup. Można bowiem z jej pomocą o wiele szybciej przewieźć rzeczy na przykład podczas przeprowadzki albo samemu przewieźć zamówione meble ze sklepu, nie płacąc za koszt transportu. Na co jednak warto uważać podczas jej zakupu? Czy opłaca się kupić przyczepkę używaną?

Odpowiednia, czyli jaka?

O wyborze odpowiedniej przyczepki decydować powinno to, do jakich celów będzie ona przez nas wykorzystywana. Jeśli do przewożenia lekkich sprzętów od czasu do czasu to bez problemów znajdziemy prostą w dobrej cenie. Natomiast gdy zamierzamy jej używać systematycznie i to w różnych warunkach, to warto wybrać większą oraz taką, która wytrzyma większy ciężar. Musi być zrobiona z lepszych materiałów, posiadać hamulec najazdowy, dobre amortyzatory oraz mieć ochronę przed deszczem, czyli posiadać plandekę.

ZAŁĄCZNIK

Najważniejsze parametry

Główne parametry, na jakie trzeba zwrócić uwagę to rozmiar. Musi być taki, by nasze auto nie wyglądało przy niej jak niewielki samochodzik, a przy tym by wszystkie potrzebne rzeczy się na nią zmieściły. Oprócz tego ważna jest ładowność, czyli to jak dużo kilogramów możemy na niej przewozić. To ważna informacja pod kątem jej przydatności. Nasz wybór bowiem zależy od tego, do jakich prac ma nam służyć. Kolejna rzecz to konieczność zwrócenia uwagi na solidność wykonania. Liczą się użyte materiały, lecz również zabezpieczenia, takie jak dobre zamknięcie klapy. Nie chcemy przecież stresować się, że nasz załadunek wypadnie na ulicę podczas transportu. Nowe przyczepy samochodowe na pewno kupimy w markecie budowlanym, gdzie również zasięgniemy fachowej opinii: http://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/narzedzia-i-artykuly/auto-i-garaz/przyczepy.html.

Dlaczego nie przyczepka używana?

Z używanymi przyczepkami na pewno trzeba być dość ostrożnym. Należy dobrze ocenić jej stan, by nie być zaskoczonym, gdy zdarzy się jakaś awaria w bardzo krótkim czasie od zakupu. Warto sprawdzić części, jakie najszybciej się eksploatują, takie jak na przykład amortyzatory czy łożyska piast w kołach. Warto szukać śladów niewłaściwego użytkowania oraz przeciążania takiej przyczepki. Obejrzyjmy okolicę ramy i dyszla, to są bowiem dość newralgiczne miejsca. Oznakami przeciążenia są na pewno pęknięcia na spawach czy wygięte blachy. Również trzeba sprawdzić, czy nie ma śladów amatorskich napraw przeprowadzonych przez właściciela, czy wzmacniania powyginanej konstrukcji.

ZAŁĄCZNIK

Materiał w tym miejscu może być bowiem podatny na uszkodzenia i mniej trwały. Krzywy dyszel także może być problemem. Wszelkie manewry mogą być bowiem już utrudnione. Sprawdzić należy również światła takiej przyczepki. Zdarzyć się bowiem może, że są niesprawne, przez co możemy mieć później problemy. Jak widać, trochę tego jest i można coś łatwo przeoczyć. Na pewno nie zachęca to do kupna używanych przyczepek, szczególnie że ceny wcale nie są dużo niższe niż gdybyśmy chcieli kupić przyczepkę nową.

Jak zwykle ostateczna decyzja zależy od kupującego, jednak warto wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw, jakie w tekście powyżej zostały przedstawione. Będą na pewno przydatne, gdy nie będziemy pewni, na co się zdecydować.

//