Formalności po wypadku samochodowym – zasady postępowania krok po kroku

Nawet najbardziej odpowiedzialnym i ostrożnym kierowcom może zdarzyć się kolizja. Jak zachować się po wypadku? Podpowiadamy, co zrobić i jakich formalności trzeba dopełnić, aby otrzymać należną kwotę odszkodowania.

Na miejscu kolizji

Jeśli w wypadku są osoby ranne, należy jak najszybciej udzielić im niezbędnej pomocy oraz powiadomić o zdarzeniu policję i pogotowie ratunkowe.

Wezwanie policji jest niezbędne również wtedy, gdy:

– zachodzi podejrzenie, że jeden z uczestników zdarzenia jest pijany;

– nie wiadomo, kto jest winien lub sprawca zdarzenia nie przyznaje się do winy;

– sprawca nie posiada ważnej polisy OC.

Jeśli w wyniku zdarzenia samochód nie doznał dużych uszkodzeń i nadaje się do ruchu, należy usunąć go z drogi, aby nie zagrażał bezpieczeństwu pozostałych uczestników ruchu drogowego. Warto pamiętać, że auto może pozostać na drodze jedynie wtedy, gdy jest to niezbędne do ustalenia sprawcy kolizji oraz w sytuacji, kiedy nie ma możliwości samodzielnego usunięcia pojazdu.

Jeśli samochód zostanie pozostawiony na drodze, trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przestrzeni przez ustawienie trójkąta ostrzegawczego i włączenie świateł awaryjnych.

Co powinien zrobić sprawca kolizji?

Obowiązkiem sprawcy wypadku jest podanie osobie poszkodowanej danych osobowych, danych personalnych właściciela pojazdu, danych samochodu, oraz informacji dotyczących zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Przed skutkami wypadków chronią odpowiednie ubezpieczenia komunikacyjne.

Warto wozić w samochodzie wzór oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Taki dokument pozwoli na szybkie i sprawne dopełnienie niezbędnych formalności. Wzór takiego dokumentu można znaleźć na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Jeśli nie ma wątpliwości, kto jest sprawcą, a kto osobą poszkodowaną, nie ma konieczności wzywania policji. Wypełnienie i podpisanie oświadczenia wystarczy.

Co powinna zrobić osoba poszkodowana?

Osobie poszkodowanej w wypadku przysługuje wypłata odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej OC sprawcy.  Do poszkodowanego należy także obowiązek zgłoszenia szkody.

Można zrobić to na kilka sposobów:

– telefonicznie –  dzwoniąc na infolinię i  podążając za wytycznymi konsultanta;

– przez Internet – wypełniając formularz na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Jeśli to możliwe, warto udokumentować na zdjęciach skutki kolizji. Będzie to bardzo pomocne podczas analizowania sprawy przez zakład ubezpieczeń.

Zgodnie z przepisami towarzystwo ubezpieczeniowego ma 7 dni, by ustalić stan faktyczny zdarzenia, sprawdzić zasadność zgłoszonych roszczeń i wysokości odszkodowania. Jeśli uszkodzenia auta są nieznaczne, do wypłaty odszkodowania często wystarczy dokumentacja zdjęciowa lub sam opis zdarzenia.

Odszkodowanie

Osoba poszkodowana ma prawo do otrzymania odszkodowania w terminie 30 dni od zgłoszenia szkody. Co ważne, oprócz odszkodowania za szkodę można starać się o zwrot kosztów:

– leczenie lub uszczerbku na zdrowiu;

– wynajmu auta zastępczego;

– zmniejszonych dochodów, jeśli uszkodzony pojazd służył do pracy, a bez niego kierowca nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków;

– konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań technicznych samochodu.

Otrzymane środki umożliwią naprawę uszkodzonego samochodu oraz pokrycie wszystkich kosztów poniesionych w związku z kolizją.

//