Tłum poznaniaków zaśpiewał “Odę do radości”

Tłum poznaniaków zebrał się na ulicy Półwiejskiej, by wspólnie odśpiewać “Odę do radości” w 60. rocznicę powstania Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.

W samo południe, przy pomniku Starego Marycha, z flagami Unii Europejskiej i Polski, poznaniacy wspólnie świętowali rocznicę powstania EWG, która była jednym z filarów dla powstania UE.

Na pomysł odśpiewania hymnu Unii na ul. Półwiejskiej wpadł wielkopolski oddział Komitetu Obrony Demokracji. W akcji wzięli udział mieszkańcy Poznania w każdym wieku, nie zabrakło także polityków, w tym prezydenta miasta, Jacka Jaśkowiaka. Uczestnicy okazywali również poparcie dla Donalda Tuska, który został niedawno wybrany na kolejną kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej.

Europejska Wspólnota Gospodarcza powstała na podstawie tzw. traktatów rzymskich, podpisanych 25 marca 1957 roku. Była początkiem europejskich zacieśnień w kierunku powstania wspólnego rynku towarów i usług, a ostatecznie, utworzenia wspólnej unii celnej między sygnatariuszami. EWG była zatem jednym z fundamentów, na którym zbudowana została Unia Europejska.