Przyjazny, tani i z dobrą komunikacją miejską – jak obcokrajowcy postrzegają Poznań?

W Poznaniu mieszka coraz więcej obcokrajowców. Najczęściej przyjechali oni do Polski do pracy lub na studia. Jak oceniają życie w stolicy Wielkopolski? Czy poznaniacy są tolerancyjni wobec innych narodowości?

Według danych Urzędu Miasta, wśród obcokrajowców w Poznaniu najwięcej jest Ukraińców. Do naszego miasta co roku przyjeżdża tysiące studentów w ramach wymian uczelnianych. Część decyduje się na pozostanie w stolicy Wielkopolski lub powrót po latach.

Portal Morizon przeprowadził badania internetowe wśród mieszkających w Poznaniu obywateli innych państw. 60% z ankietowanych mieszka tu krócej niż 12 miesięcy ale 87% wszystkich poleciłoby miasto znajomym.

Dlaczego wybrali akurat Poznań? Ponad 31% ankietowanych odpowiedziało, że powodem była reputacja miasta jako ładnego i przyjaznego. 28% przyjechało tu na studia, a prawie 22% związało się z miastem pracą. 18,7% osób przyjechało tutaj z powodów rodzinnych.

Zapytani o największe zalety miasta, 31% respondentów podało niskie koszty życia, a 1% mniej uznało za zaletę nasz transport publiczny i infrastrukturę. Poznań może pochwalić się także takimi cechami jak bogata oferta kulturalna oraz przyjazne nastawienie mieszkańców.

Oczywiście, miasto nie jest idealne. Największym problemem wciąż jest nietolerancja – co piąty ankietowany wskazał ją jako wadę stolicy Wielkopolski. Obcokrajowcy, szczególnie w nocy, nie czują się bezpiecznie. Około 20% z pytanych przyznało, że spotkało się z zaczepkami na tle rasowym – najczęściej z wyzwiskami i negatywnymi komentarzami. Trudności sprawia także bariera językowa.

Badanie przeprowadzone zostało także w innych miastach: w Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Trójmieście, Wrocławiu i Warszawie, jednak to właśnie stolica Wielkopolski została najlepiej oceniona przez ankietowanych.

Cały raport portalu Morizon, dostępny jest na stronie internetowej portalu.