Sołacz w czasach… Piasta i Popiela. Historia poznańskiej dzielnicy willowej

Dzielnica willowa, która miała przyciągać przedstawicieli burżuazji – Sołacz do dziś jest częścią Poznania, która wyróżnia się dobrą architekturą i urbanistyką. To także miejsce, do którego przybywają poznaniacy „sołaczyć się” po terenach zielonych. Jaką historię skrywa ta część Poznania?

Dzielnica z willami miała przyciągać urzędników i przedstawicieli nowej burżuazji z Prus do Poznania, jako element „kolonizowania” wschodnich rejonów zaboru pruskiego. Ostatecznie jednak zamieszkiwali go zarówno przedstawiciele inteligencji jak i kupców.

Sołacz do dziś wyróżnia się dobrą urbanistyką i architekturą. To także miejsce parkowe i terenów zielonych, w których czas chętnie spędzają poznaniacy z całego miasta. Niewielu jednak zna historię tych miejsc, dlatego przewodnicy z grupy PoPoznaniu zapraszają na specjalny spacer po tej części miasta. Uczestnicy dowiedzą się m.in. kto zamieszkiwał te tereny w przeszłości i jakie są związki tamtejszego osadnictwa z czasami Piasta i Popiela.

Do wyboru są dwie opcje godzinowe sobotniej wycieczki – o godzinie 11:00 oraz o godzinie 16:00. Chętni spotykają się z przewodnikiem na skrzyżowaniu al. Wielkopolskiej z ul. Pułaskiego. Spacer odbywa się w formie free walking tour, co oznacza, że będzie miał miejsce bez względu na liczbę uczestników oraz warunki pogodowe. Udział jest bezpłatny, ale na zakończenie można podziękować przewodnikowi napiwkiem.