Red Hot Czili Buk zwycięzcą Grand Prix Wielkopolski

Piłka ręczna plażowa rozgrzała Plac Wolności do czerwoności. Piękne kobiety rywalizowały dziś w Grand Prix Wielkopolski. Wcześniej zawodniczki BHT Pyrki Poznań przeprowadziły pokazowe treningi dla dzieci z poznańskich szkół. Dzień z beach handballem zakończył mecz pomiędzy triumfartorkami turnieju, a reprezentacją Urzędu Miasta Poznania. 

Lotto Plaża Wolności Poznań 2017 trwa już od 5 dni. Sportowe emocje w ścisłym centrum miasta rozpoczęły się od Siłowych Mistrzostw Polski w Street Workoucie oraz Pucharu Polski BMX organizowanych przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Po pierwszym weekendzie niezwykle widowiskowych dyscyplin nadszedł czas na aktywności typowo plażowe. Pierwsi na piasek wybiegli najlepsi studenci, którzy zmierzyli się w Akademickich Mistrzostwach Polski w siatkówce. Dziś na Placu Wolności królowa plażowa odmiana piłki ręcznej. Słoneczna pogoda i piękne dziewczyny w obcisłych topach rozgrzały publiczność do czerwności. – Jestem pewien, że wśród mieszkańców Wielkopolski przybyło dziś sporo miłośników piłki ręcznej – komentuje Damian Lisiecki, organizator Lotto Plaży Wolności Poznąń 2017. – Po sportowym charakterze jaki pokazały dziewczyny sam mam ochotę wejść na boisko – dodaje z uśmiechem.

Dzień szczypiorniaka rozpoczął się od pokazowych treningów dla dzieci z poznańskich szkół, które poprowadziły reprezentantki Pyrek Poznań. – Zależy nam na tym żeby zarażać innych piękną pasją, jaką jest piłka ręczna plażowa. Gdybyśmy mogły spędziłybyśmy tu cały tydzień, żeby pokazać mieszkańcom Wielkopolski jak wspaniała jest ta dyscyplina sportu

mówi Karolina Peda, prezes i jednocześnie trener tej drużyny

Z doświadczenia starszych zawodniczek skorzystali uczniowie szkół podstawowych 46 i 69 oraz młodzieżowe roczniki KS Pyrki Poznań. W trwających godzinę zajęciach kolejno wzięły udział cztery grupy. – Bardzo spodobała mi się piłka ręczna plażowa – mówi lekko zmęczony Kamil, świeżo po opuszczeniu boiska. – Na pewno poproszę rodziców żeby zapisali mnie do sekcji – dodaje rozochocony uczeń. 

Treningi dla dzieci to dopiero przedsmak tego, co czekało na kibiców zgromadzonych na Lotto Plaży Wolności Poznań 2017. O godzinie 15:20 rozpoczęło się Grand Prix Wielkopolski w plażowej odmianie piłki ręcznej. Wzięły w nim udział cztery drużyny z województwa. W pierwszym półfinale zmierzyły się KS AP Poznań i Red Hot Czili Buk. Przyjezdne na turniej przyjechały prosto z włoskiego Gaeta gdzie występowały w Klubowych Mistrzostwach Europy. Międzynarodowe doświadczenie zebrane na piaskach południowej Europy szybko przerodziło się w łatwe zwycięstwo 2:0 w setach. W drugim półfinale Pyrki Poznań równie pewnie pokonały KS AP Poznań, który ostatecznie uplasował się na najniższym stopniu podium. 

Mecz finałowy to pokaz niezwykle wysokich umiejętności zawodniczek obu drużyn. Widowiskowe rzuty z obrotem czy gole bramkarek liczone za dwa punkty to tylko niektóre wspaniałe akcje, jakich świadkami byli kibice. Turniej uzyskał rangę Eliminacji Mistrzostw Polski, także stawka tego meczu była niezwykle wysoka. Piewszego seta 17:10 wygrał Red Hot Czili Buk. W drużynie Pyrek dwoiły się reprezentantki Polski Alicja Slęzak oraz Zuzanna Rychlewska, jednakże druga odsłona tego spotkania również padła łupem przyjezdnych, które tym samym zapewniły sobie triumf w Grand Prix Wielkopolski. – Chciałybyśmy podziękować Izabeli Pyskale i Martynie Matysek za gościnny występ w naszych barwach. Bardzo cieszymy się z wygranego turnieju, jest to dobry prognostyk przed zbliżąjącymy się Eliminacjami Mistrzostw Polski – komentuje na gorąco Iwona Rura kapitan Red Hot Czili Buk. – Byłyśmy bardzo blisko doprowadzenia do wyrównania i shot-outów, ale niestety tym razem nie udało nam się wygrać – mówi Marta Dobrołowicz z Pyrek Poznań. – Następnym razem się odegramy – dodaje z przekąsem ambitna zawodniczka. Pomimo tego, że mecz zakończył się wynikiem 2:0 zawodniczki obu drużyn rozegrały dodatkowo konkurs shot-outów. Jest to praktykowany w tej dyscyplinie sportu rodzaj dogrywki, przypominający rzuty karne. Na boisku są trzy osoby – bramkarka, asystująca i napastniczka. Atakująca musi złapać piłkę podawaną z własnego pola karnego, a następnie rzucić ją do bramki. Może przy tym wykonać obrót, co premiowane jest dodatkowym punktem. Konkurs ten wygrały Pyrki Poznań, co stanowiło nagrodę pocieszenia za drugie miejsce w Grand Prix Wielkopolski.

Na koniec dnia na Lotto Plaży Wolności Poznań 2017 rozegrany został pokazowy mecz pomiędzy Urzędem Miasta Poznania, a zdobywczyniami srebrnych medali dzisiejszego turnieju. Dziewczyny ze stolicy Wielkopolski postawiły twarde warunki przedstawicielom magistratu. Drużyna z Placu Kolegiackiego próbowała przeciwstawić się swoim rywalkom, ale Pyrki Poznań pokazały kto w tym mieście rządzi na piasku. 

Dzień Dziecka na Lotto Plaży Wolności dedykowany będzie rodzinom. Doświadczeni animatorzy prowadzić będą warsztaty i zabawy dla dzieci od godziny 9:00 do 15:00. W programie między innymi tworzenie strojów dla lalek, tańce integracyjne, wspólne malowanie herbu miasta i wiele innych atrakcji. Organizatorzy wydarzenia gorąco zachęcają rodziców, aby w ten nietypowy sposób spędzili dzień ze swoimi pociechami. Na godzinę 17:00 zaplanowano turniej siatkówki plażowej dla zaproszonych partnerów projektu. 

Już od piątku na Placu Wolności odbędzie się najważniejsze wydarzenie tegorocznej Lotto Plaży Wolności Poznań 2017. Turniej Eliminacyjny Mistrzostw Polski mężczyzn w siatkówce plażowej potrwa do niedzieli. Najlepsi krajowi siatkarze zmierzą się w stolicy Wielkopolski o cenne raningowe punkty i 15 000 złotych. W turnieju zagrają między innymi Adam Parcej i Bartłomiej Dzikowicz, którzy są najwyżej rozstawioną parą w rankingu. Swój udział zapowiedzał również wielokrotny reprezentant Polski Michał Kądzioła, który zagra z Michałem Makowskim. Sportowe emocje na najwyższym siatkarskim poziomie są gwarantowane.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Lotto Plaży Wolności Poznań 2017 jest bezpłatny. Organizatorami imprezy są: firma Feniks, Klub Sportowy AZS UAM Poznań oraz Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Partnerami projektu są Lotto i Miasto Poznań. Impreza nie mogłaby się odbyć bez sponsorów – Veolia, Lafarge, Terlan, Krotoski – Cichy Dealer Samochodowy – Przeźmierowo oraz McDonald’s. Zapraszamy!


Godzinowy program Lotto Plaży Wolności Poznań 2017:
http://feniksplay.pl/index.php/program-imprezy.html

Program Lotto Plaży Wolności Poznań 2017 na najbliższe dni:

1 czerwca Amatorski turniej siatkówki plażowej dla zaproszonych Partnerów

1, 3 i 4 czerwca Zabawa – Edukacja – Integracja – Życie gry i zabawy dla dzieci i rodzin

2-4 czerwca Turniej eliminacyjny Mistrzostw Polski mężczyzn w siatkówce plażowej