Radni ze Starego Miasta obawiają się kolejnych inwestycji wokół Cytadeli i rezygnacji z budowy trzeciego toru

Radni Osiedla Stare Miasto są mocno zaniepokojeni planami zabudowy i prowadzonych inwestycji w rejonie Cytadeli. Zauważają, że w okolicy nie tylko brakuje miejsca na wielokondygnacyjne bloki, ale także, że nowe inwestycje mogą zakłócić proces ukończenia pierwszej ramy komunikacyjnej i budowy trzeciego toru kolei aglomeracyjnej.

Radni ze Starego Miasta obawiają się, że inwestycje deweloperskie przy ul. Kutrzeby i ul. Na Podgórniku, wpłyną na plany budowy trzeciego toru kolei aglomeracyjnej, a także spowodują jeszcze większe problemy komunikacyjne i przestrzenne w tym rejonie.

Zwracają uwagę, że władze miasta, zamiast przygotować plan zagospodarowania przestrzennego, zdecydowały o wydaniu warunków zabudowy dla bloków i trzeciego akademika w tej okolicy. Szczególnie ważnym punktem jest także fakt, że w przypadku akademika, który ma pomieścić kilkuset studentów, przewidziano bardzo mało miejsc postojowych – zaledwie po 2 na 100 mieszkańców.

„Rada Osiedla wskazuje, że nowe inwestycje na Starym Mieście powinny być realizowane z zachowaniem zasad ładu przestrzennego, właściwego planowania i zrównoważonej urbanistyki. Dodatkowo inwestycje te nie powinny prowadzić do nowych problemów społecznych i komunikacyjnych”

Andrzej Rataj, Przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto i radny Rady Miasta Poznania

Prywatna uczelnia zwróciła się do Miasta, które jest właścicielem gruntów, o sprzedaż działek pod zabudowę 50% taniej. Na razie jednak, władze nie podjęły decyzji w tej sprawie.

Radni obawiają się także kolejnych inwestycji deweloperskich. Na terenach wokół Cytadeli już teraz występują duże problemy przestrzenne i komunikacyjne, z którymi borykają się mieszkańcy. Na ul. Na Podgórniku znalezienie miejsca postojowego jest wyjątkowo trudne. Poruszaną kwestią są jednak nie tylko miejsca parkingowe, ale także przyszłość planów wokół omawianych terenów.

Inwestycje mają powstać tuż przy terenach, na których planowana jest m.in. budowa trzeciego toru kolei aglomeracyjnej. Istnieje obawa, że budynki wpłyną na konieczność porzucenia planów o nowym torze ze względów logistycznych, czyli po prostu braku miejsca. Możliwe będą także pęknięcia ścian budynków i zagrożenie budowlane.

Inna kwestią jest także to, w jaki sposób deweloperzy sprzedawać będą swoje lokale. Nie jest bowiem tajemnicą, że sąsiedztwo torów kolejowych czy ruchliwej drogi nie jest atutem przy kupnie mieszkania. Radni zastanawiają się więc, czy inwestorzy będą przekonywać klientów o budowie ekranów akustycznych czy może, że rozbudowa transportu w ogóle nie będzie miała miejsca.

Staromiejscy radni przypominają także, że ulice już teraz są często zakorkowane, a wjazd i wyjazd z terenów planowanych budynków jedynie spotęguje ten problem. Rada Osiedla Stare Miasto zapowiada, że na początku sierpnia odbędzie się spotkanie z udziałem lokalnej społeczności oraz urzedników miejskich, poświęcone planom zabudowy.