Analiza sytuacji parkingowej na terenie Starego Miasta niedokładna? Radni krytykują dokument i wskazują błędy

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Polityki Przestrzennej przedstawiono wyniki „Kompleksowej analizy obszaru centrum miasta Poznania pod kątem optymalizacji parkowania i budowy systemu parkingów kubaturowych”. Dokument spotkał się z krytyką osiedlowych radnych i mieszkańców Starego Miasta. Zwracają oni uwagę na wiele ważnych kwestii, których nie uwzględniono przygotowując raport.

Badanie wykonała zewnętrzna firma, której przedstawiciela nie było na posiedzeniu Komisji co okazało się być kłopotliwe. Nie można było uzyskać odpowiedzi na pytania o szczegóły i metodologię prowadzenia analizy.

Obserwacje prowadzono przez trzy dni września, we wtorek, w środę i czwartek. Już to budzi pierwsze kontrowersje. Rada Osiedla Stare Miasto zwraca uwagę, że taki dobór dat „wypacza obraz weekendowego zapotrzebowania na miejsca postojowe wokół Starego Miasta”.

Radni zwrócili uwagę również na fakt, że badanie przeprowadzone we wrześniu nie uwzględnia np. studentów, którzy przyjeżdżają do Poznania i mieszkają na Starym Mieście. Nie uwzględniono także studentów zaocznych takich uczelni jak WSB, Politechnika Poznańska, UAP, UE czy Collegium da Vinci, mających swoje siedziby w centrum, którzy swoje samochody zostawiają na miejskich parkingach na całe weekendy.

Z raportu wynika, że łącznie na Starym Mieście jest ponad 16 500 miejsc postojowych, z czego 5528 płatnych, 4735 na parkingach zamkniętych i 4717 w pasach drogowych w granicy Strefy Płatnego Parkowania.

Radni ze Starego Miasta zwrócili jednak uwagę, że liczenie parkingów zamkniętych, czyli przeznaczonych dla określonej grupy odbiorców zniekształca obraz rzeczywistej liczby miejsc. Co więcej, uwzględniono również „dzikie” miejsca, takie jak np. parking przy ul. Maratońskiej, którego likwidację zapowiadało Miasto, czy miejsca, co do których istnieją już inne plany – np. parking w rejonie ul. Wielka – Wenecjańska, gdzie planowane jest powstanie parku.

Negatywnie odniesiono się również do analizy przestrzeni parkingowej dla rejonu Wielkopolskiego Centrum Onkologii i szpitala przy ul. Długiej. Doliczone zostały tam miejsca w… Starym Browarze. Autorzy raportu doliczyli w ten sposób 1200 miejsc, z których ich zdaniem, korzystają lub mają korzystać pacjenci placówek medycznych. Radni zauważają również, że centra handlowe zwykle udostępniają swoje parkingi przede wszystkim klientom i nie są to miejsca traktowane jako miejskie i ogólnodostępne.

W uwagach do raportu zauważono, że analiza kosztowała 117 tysięcy złotych, a nie oddaje ona rzeczywistej sytuacji parkingowej Starego Miasta. Staromiejscy radni chcieliby wiedzieć, czy pominięte dane zostaną uzupełnione, a jeśli tak, to czy zostaną wykonane w ramach reklamacji czy konieczne jest poniesienie przez Miasto dodatkowych kosztów.

Dokument nie był również przekazany wcześniej miejskim radnym.

Podczas posiedzenia Komisji, podjęto decyzję o powróceniu do tematyki parkingów w marcu.