29 osób na jedno miejsce, ponad 1300 chętnych na jeden kierunek – jak wyglądała rekrutacja na UAM?

Już w poniedziałek, 2 października, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpocznie się nowy rok akademicki. Władze uczelni podsumowały tegoroczną rekrutację. Na jakie kierunki najtrudniej było się dostać i skąd pochodziło najwięcej kandytatów?

Jak wynika z danych przekazanych dziś przez UAM podczas konferencji prasowej, najwięcej kandydatów było na trzy kierunki, które już od wielu lat cieszą się ogromną popularnością:

– psychologia – 1368 chętnych
– prawo – 1283 chętnych
– filologia angielska – 1097 chętnych

Na dalszych miejscach uplasowała się informatyka (733 chętnych) oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna, gdzie kandydowało 669 osób.

Najtrudniej dostać się było na inne kierunki. Na filologię norweską (grupa z językiem angielskim), chętnych na jedno miejsce było aż 29 osób. Na drugim miejscu uplasowała się filologia duńska (grupa z językiem angielskim), gdzie kandydowało 13 osób na jedno miejsce.

Podium zamknęły trzy kierunki – geodezja i kartografia, filologia angielsko-chńska oraz zarządzanie i prawo w biznesie, gdzie chętnych było 8 kandydatów na jedno miejsce.

Łącznie, do rekrutacji przystąpiło 29 247 chętnych.

Najwięcej nowych studentów pochodzi z województwa wielkopolskiego – 7761 osób. Do Poznania chętnie przeniosą się również sąsiedzi. Z województwa kujawsko-pomorskiego na UAM przyjedzie 984 nowych adeptów, z zachodniopomorskiego 884, a z lubuskiego 743 osoby.

Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego nastąpi 2 października w Auli UAM.