Poznań z coraz większym poparciem dla Karty Różnorodności. Do deklaracji przystąpiły miejskie spółki

Poznańskie Centrum Świadczeń oraz Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu stały się kolejnymi sygnatarriuszami europejskiej inicjatywy jaką jest Karta Różnorodności. Dokładnie rok temu podpisał ją Jacek Jaśkowiak, jako prezydent miasta. Deklaracja zakłada m.in. wprowadzenie polityki zarządzania różnorodnością i przeciwdziałanie dyskryminacji.

Gdy Jacek Jaśkowiak podpisywał Kartę w ubiegłym roku, Poznań dołączył do grona 7 tysięcy organizacji, firm i instytucji z 17 europejskich państw, będąc jednocześnie drugim miastem w Polsce, który przystąpił do deklaracji.

“Przyjmując Kartę wpisaliśmy Poznań w ogólnoeuropejski nurt. Wszystkie kraje Unii Europejskiej, mając pełną świadomość różnorodności, wielokulturowości i wielorasowości swoich społeczeństw, stwierdziły, że jest to niesamowity potencjał. Ten potencjał należy wykorzystać dla rozwoju. Niewątpliwie tworzenie przyjaznych warunków w pracy i otoczeniu biznesowym na niwie równości, sprzyja rozwojowi danej kultury organizacyjnej”

Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania

W Urzędzie Miasta zorganizowano seminarium dla przedstawicieli spółek miejskich i miejskich jednostek organizacyjnych, podczas którego przedstawiono założenia Karty, jej idee oraz sposoby wprowadzania jej w życie.

Podczas spotkania, pod deklaracją postanowiło się podpisać dwóch dyrektorów spółek – ZDM oraz PCŚ.

Jak mówi Grzegorz Karolczyk, dyrektor PCŚ, Centrum od dawna realizuje większość założe Karty.

” Kadrę PCŚ w dużej mierze stanowią młodzi rodzicie, którym proponujemy elastyczny system pracy. Ponadto zatrudniamy też osoby z niepełnosprawnościami. Z naszymi zadaniami dostosowujemy się do różnych wartości. W rzeczywistości realizujemy założenia Karty Różnorodności już od wielu lat, a dzisiaj podpisujemy się pod tym standardem”

Grzegorz Karolczyk, dyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń

Karta Różnorodności to europejska deklaracja działania na rzecz promocji i rozpowszechniania równego traktowania i zarządzania różnorodnością w miejscu pracy. Sygnatariusze deklarują m.in. zapewnienie równości wynagrodzenia, dostępu do pracy, awansów i szkoleń, przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy, a także promocję zachowań i edukację w zakresie różnorodności.