Choinka rozświetli się na Rynku

Przed katedrą – postaci dawnych władców Polski, na placu Mickiewicza – figura świętego Marcina, a  przed Ratuszem – dziesięciometrowa choinka w kolorach srebra i czerwieni. To wszystko rozbłyśnie tysiącami świątecznych świateł już 2 grudnia, podczas inauguracji Betlejem Poznańskiego na Starym Rynku.

Tysiące świateł, niezwykła iluminacja i mnóstwo atrakcji dla mieszkańców w każdym wieku – tak będzie wyglądało oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia w Poznaniu. Wszystko rozpocznie się 2 grudnia w samo południe na Starym Rynku – stanie tam pracownia elfów św. Mikołaja, która zapewni animacje i warsztaty dla dzieci (będzie otwarta w każdy weekend, w godz. 12-14). Jednak najważniejszym punktem programu – i równocześnie otwarciem tej części Betlejem Poznańskiego  – będzie uroczyste rozświetlenie miejskiej choinki o godz. 17. Lampki zapali Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Razem z choinką rozbłyśnie niezwykła iluminacja świąteczna, w tym roku wyjątkowa, bo przygotowana specjalnie na zamówienie miasta. Lampki pojawią się na najważniejszych ulicach w centrum Poznania, a w całym mieście stanie kilkanaście świetlnych instalacji. 

Wszystkie są dopasowane do charakterem do historycznych przestrzeni i nawiązują do naszej architektury i symboli . Na placu Kolegiackim przy koziołkach zobaczymy gotycką bramę Kolegiaty św. Marii Magdaleny, nieistniejącego już dziś a kiedyś największego i najważniejszego kościoła lewobrzeżnego Poznania, a przed poznańską Katedrą staną postaci pierwszych władców Polski.

mówi Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Urzędu Miasta Poznania

Na Śródce pojawią się anioły śródeckie, a na placu Mickiewicza stanie święty Marcin na białym koniu. Wyjątkowo przyozdobiona będzie też ulica Paderewskiego, która jest łącznikiem między dwiema przestrzeniami tegorocznego Betlejem: placem Wolności a Starym Rynkiem.

Ale to nie jedyna atrakcja, jaka czeka poznaniaków 2 grudnia.

Uroczyste otwarcie Betlejem uświetni występ Marty Podulki, zobaczymy też Ratusz w naprawdę wyjątkowej odsłonie. Tego dnia na rynku stanie też skrzynia, do której dzieci będą mogły wrzucać listy do Gwiazdora, a na motocyklach przyjadą “MotoMikołaje”.

zdradza Anna Dorna z Fundacji Flow Art

Niedziela będzie dniem Świętego Mikołaja – od godziny 12 święty będzie czekał na małych poznaniaków, a na godz. 18 zaplanowano mikołajkowy pokaz ognia. Aż do 22 grudnia na mieszkańców miasta czekać będą stragany, na których będzie można kupić niebanalny prezent pod choinkę i posmakować smakołyków z całego świata.

– Turecka chałwa, polskie oscypki, herbata ze Sri Lanki, litewskie wędliny, owoce w czekoladzie – wymienia Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska. –  Będzie też sporo rękodzieła: wyroby skórzane, ręcznie szyte lalki czy ikony pisane przez siostry z monasteru św. Elżbiety na Białorusi. Do tego biżuteria artystyczna, kosmetyki naturalne, obrusy, serwety, ozdoby świąteczne.

Weekend 9-10 grudnia to czas Festiwalu Rzeźby Lodowej. Do Poznania przybędzie 16 rzeźbiarzy – przyjadą z innych miast Polski, ale także z Francji, USA, Malezji i Filipin.

– Wstępne prognozy wskazują na to, że pogoda będzie sprzyjać rzeźbiarzom, temperatura ma być w okolicy zera stopni Celsjusza, może nieco poniżej – mówi Mariusz Walter z firmy Stihl, organizator Festiwalu Rzeźby Lodowej – Jeśli prognozy się spełnią, rzeźby będzie można podziwiać nie tylko w weekend, ale i w kolejne dni.

W sobotę, 9 grudnia, artyści zmierzą się w konkursie szybkiego rzeźbienia – Speed Ice Curving, gdzie ich zadaniem będzie błyskawiczne odtworzenie w lodzie zadanego tematu. Zadanie nie będzie proste: ekwipunek jednego rzeźbiarza waży średnio 40 kg, a podczas całego festiwalu zużyte zostanie 30 ton lodu. W niedzielę odbędzie się konkurs główny – każdy z twórców dostanie ważący blisko 900 kg blok lodu, z którego wyrzeźbi dowolną figurę. 

– Po zakończeniu konkursu, ok. godz. 18 poznaniacy będą mogli obejrzeć spektakl laserowy, a całej imprezie towarzyszyć będą tego dnia warsztaty rzeźbienia lodu dla dzieci, wspólne kolędowanie i koncert chóru gospel – mówi Andrzej Białas, dyrektor Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania, który jak co roku koordynuje wydarzenie. – Poznańskie Betlejem to wyjątkowy czas – dlatego jego program zaplanowany jest w ten sposób, by każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, znalazł w nim coś dla siebie. To także znakomita okazja do promowania Poznania na świecie – w tym roku przyjeżdża do nas ekipa kanału Discovery, by przygotować materiał na ten temat.

W poniedziałek 11 grudnia o godz. 17 odbędzie się niezwykłe wydarzenie: Poznań Silent Night. Do wspólnego śpiewania najbardziej znanej kolędy na świecie – “Cichej nocy” – zaproszeni są wszyscy mieszkańcy miasta, a wśród nich studenci zagraniczni, obcokrajowcy na stałe mieszkający w Poznaniu oraz wolontariusze. Wykonanie tej jednej z najpiękniejszych kolęd pokaże, że Poznań to miejsce otwarte na wielokulturowość, a jego mieszkańcy to osoby tolerancyjne, serdeczne i gościnne. Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Inicjatyw Młodzieżowych “Horyzonty” przy współpracy z Miastem Poznań.

W sobotę 16 grudnia o godz. 17 z Placu Wolności wyruszy Wielka Parada Świąteczna, która zakończy się na Starym Rynku. Dzień później Gwiazdor będzie odbierał listy od dzieci, a o godz. 17 będzie można zabrać do domu Betlejemskie Światło Pokoju. 

22 grudnia choinki, które zdobiły teren Betlejem, zostaną rozdane poznaniakom.

Dokładny program Betlejem Poznańskiego można znaleźć na stronie www.betlejempoznanskie.pl