Straż miejska sprawdzi powietrze w okolicy i popiół z paleniska

W tym roku, strażnicy miejscy rozwijają zakres swoich działań związanych z walką ze smogiem w Poznaniu. Funkcjonariusze zostali wyposażeni w mobilne urządzenie do pomiaru pyłu zawieszonego, dzięki czemu mogą sprawdzić zanieczyszczenie powietrza w danej okolicy.

Strażnicy Eko Patrolu regularnie sprawdzają, co mieszkańcy Poznania palą w piecach, by eliminować przypadki stosowania paliw zabronionych. W tym roku, będą mogli także sprawdzić jakość powietrza w danej okolicy.

Straż miejska zakupiła urządzenie, dzięki któremu może dokonywać pomiarów pyłu zawieszonego. Rozpoczęto już pierwsze pomiary, które odbywają się w godzinach porannych w rejonach miasta, w których najczęściej dochodzi do interwencji w związku z niewłaściwym spalaniem w piecach.

Testy mają potrwać do końca grudnia, a od nowego roku, analizy wykonywane będą codziennie, o różnych porach, w różnych rejonach Poznania. W ten sposób, możliwe będzie wytypowanie rejonów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, a także przeprowadzanie kontroli w okolicy, w celu ustalenia źródła szkodliwych pyłów.

To jednak nie wszystko. Funkcjonariusze będą mogli także (w uzasadnionych przypadkach), pobrać próbkę popiołu z paleniska, by dokonać analizy składu chemicznego. Będzie ona przeprowadzana w akredytowanym laboratorium.

W celu zadbania o bezpieczeństwo mundurowych, straż zakupiła również przenośny detektor gazów, który sygnalizuje wysoki i niebezpieczny dla życia poziom siarkowodoru, tlenku węgla i tlenku azotu, a dodatkowo sprawdza bezpieczne stężenie tlenu. Będzie ono szczególnie przydatne podczas kontroli kotłowni.