Specjalny zespół powołany przez prezydenta Miasta zajmuje się pomoca dla poszkodowanych w wybuchu na Dębcu

Prezydent Jaśkowiak formalnie ustanowił powołany w niedzielę zespół, który zajmuje się organizowaniem i udzielaniem pomocy dla poszkodowanych w niedzielnym wybuchu na Dębcu.

Jak wyjaśnia prezydent Jaśkowiak, pomoc dla poszkodowanych jest organizowana przez Miasto już od niedzieli. Niemal od razu po zdarzeniu, MPK podstawiło autobusy, w których poszkodowani mogli się ogrzać i zostać zbadanym przez ratowników, udzielających pomocy medycznej.

Autobusami przewieziono poszkodowanych do hotelu przy ul. Łozowej, gdzie Miasto zapewniło tymczasowy nocleg, a także do szpitali, gdzie przeprowadzono dokładniejsze badania rannych w zdarzeniu. MPK pomagało także rodzinom poszkodowanych w dotarciu do placówek medycznych, w których przebywali ich bliscy.

Poza zapewnieniem noclegu i ciepłego posiłku, a także koców i pościeli, dzięki pomocy Caritas, przekazano również podstawowe rzeczy, takie jak odzież, kosmetyki czy środki czystości.

W poniedziałek, Miasto wypłaciło pierwsze wsparcie finansowe – po 1,5 tysiąca złotych na osobę w rodzinie. Dodatkowo, rodzice dzieci w wieku szkolnym otrzymali również 620 złotych zasiłku szkolnego na dziecko.

Przez cały czas, poszkodowani mają zapewnione wyżywienie, pomoc lekarską, psychologiczną, poradnictwo prawne oraz wsparcie MOPR.

W środę, prezydent Poznania wydał zarządzenie, które formalnie usankcjonowało działanie zespołu funkcjonującego od niedzieli. Na jego czele stanął zastępca prezydenta miasta, Jędrzej Solarski. W skład weszli:

– Magdalena Pietrusik-Adamska – dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych
– Witold Rewers – dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa
– Włodzimierz Kałek – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie
– Paweł Łukaszewski – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
– Magdalena Górska – pełnomocnik prezydenta ds. interwencji lokatorskich
– mecenas Henryk Kuligowski – radca prawny

Zespół zajmuje się wypracowaniem najlepszych rozwiązań dla poszkodowanych. Do jego zadań należy m.in. pomoc w znalezieniu lub znalezienie lokali zastępczych, wsparcie prawne, koordynowanie zbiórek dla poszkodowanych oraz współpraca z przedsiębiorcami, którzy mogą zaoferować pomoc.

Miasto pomaga również w wyrobieniu nowych dokumentów. Bezpłatnej pomocy formalno-prawnej udziela także Okręgowa Rada Adwokacka.