Miernik zanieczyszczenia powietrza pomoże Ci uchronić się przed smogiem

Smog to zjawisko powszechne w naszym kraju. Na jego obecność narażeni są nie tylko mieszkańcy dużych polskich miast, ale także osoby zamieszkujące mniejsze miejscowości. Aby skutecznie chronić siebie i swoich bliskich przed zgubnym wpływem zanieczyszczonego powietrza, musimy na bieżąco sprawdzać jego jakość. W tym właśnie pomóc nam może miernik zanieczyszczenia powietrza.

Miernik zanieczyszczenia powietrza – co to za urządzenie?

Miernik zanieczyszczenia powietrza to urządzenie elektroniczne, którego zadaniem jest badanie w czasie rzeczywistym stężenia zanieczyszczeń powietrza obecnych w danym miejscu. Za jego pomocą sprawdzimy więc np., czy danego dnia w naszej okolicy obecny jest smog.

Ta wiedza pozwoli nam lepiej zorganizować swoje życie. Będziemy bowiem wiedzieli, czy dany dzień jest odpowiedni, by wyjść na spacer, pobiegać, wywietrzyć mieszkanie, czy też bezpieczniej będzie pozostać w domowym zaciszu ze szczelnie zamkniętymi drzwiami i oknami.

Jak wybrać dobry miernik zanieczyszczenia powietrza?

W sprzedaży dostępne są różne urządzenia, które badają jakość powietrza. Jeśli zależy nam na naszym zdrowiu powinniśmy bardzo starannie wybrać urządzenie. Zanim kupimy dany produkt, warto bowiem sprawdzić, jakie rodzaje zanieczyszczeń powietrza on mierzy. Niektóre mierniki mierzą bowiem jedynie stężenie pyłów PM 2,5 a z kolei nie wskazują stężenia większych od nich i również niebezpiecznych dla naszego zdrowia pyłów PM 10.

Dlatego, jeśli zależy nam na tym, by zakupiony miernik zanieczyszczenia powietrza był jak najdokładniejszy, zainwestujmy w urządzenie, które wykazuje stężenie zarówno pyłów PM 2,5 jak i PM 10. Pozwoli to lepiej zadbać o zdrowie nasze i naszej rodziny.

Miernik zanieczyszczenia powietrza – rodzaje

Miernik zanieczyszczenia powietrza może być zarówno urządzeniem kieszonkowym, które możemy nosić przy sobie, jak i większym urządzeniem przeznaczonym do użytkowania stacjonarnego w domu. Niektóre z nich oferują także możliwość łączenia się z aplikacją mobilną i przesyłania danych pomiarowych bezpośrednio na nasz smartfon, tablet lub komputer. Dzięki temu mamy zawsze pod ręką historię pomiarów i możemy porównać bieżące wyniki z tymi wykonanymi w innych dniach.

Bardziej zaawansowane urządzenia mogą także łączyć się z najbliższą stacją pomiarową oraz porównywać z nią wyniki swoich pomiarów, dzięki czemu wskazywane przez nie dane stają się jeszcze dokładniejsze.

Oczywiście, im bardziej zaawansowane i wielofunkcyjne urządzenie, tym jego cena będzie wyższa. Najtańsze są mierniki kieszonkowe, ale te z kolei nie zawsze pokazują dokładne wartości oraz dokonują pomiarów w czasie rzeczywistym, co także warto mieć na uwadze przy wyborze urządzenia.

Darmowy miernik zanieczyszczenia powietrza na Twoim smartfonie

Osoby, które nie chcą wydawać pieniędzy na zakup dobrej jakości miernika smogu, ale także dbają o swoje zdrowie, nie są na straconej pozycji! Każdy posiadacz smartfona lub tabletu może bowiem zainstalować na nim specjalną aplikację mobilną, która stanowi doskonałą alternatywę do tradycyjnych mierników zanieczyszczeń powietrza. Telefon mamy bowiem zawsze przy sobie, nie musimy więc pamiętać o zabieraniu ze sobą dodatkowego urządzenia.

Aplikacja, która z powodzeniem zastąpi tradycyjny miernik zanieczyszczenia powietrza – Airly jest całkowicie bezpłatna, a dane pomiarowe dostarczane są do niej w czasie rzeczywistym. O dokładność pomiarów dba sieć sensorów zlokalizowanych w całej Polsce, które na bieżąco badają jakość powietrza, a dane przesyłają bezpośrednio na urządzenia mobilne użytkowników. Daje to nam więc wygodę użytkowania, dostarcza dokładnych i aktualnych danych oraz umożliwia bycie na bieżąco ze stanem powietrza w naszej okolicy.