Nad jeziorem maltańskim odsłonięto tablicę pamięci gen. Alfonsa Maćkowiaka

Nad Jeziorem Maltańskim odsłonięto tablicę poświęconą pamięci generała Alfonsa Maćkowiaka, znanego również jako Alan Mack. Był on polskim żołnierzem, sportowcem i trenerem.

Alfons Wiktor Maćkowiak urodził się 29 marca 1916 roku w Berlinie. Jego ojciec był komendantem posterunku Policji w Poznaniu i to właśnie on zainteresował syna sportem.

Treningi rozpoczął w poznańskim towarzystwie Sokół, gdzie skupił się na gimnastyce. W kolejnych latach, wiązał się z kolejnymi dyscyplinami – hokejem na trawie i boksem.

Podczas II wojny światowej, walczył m.in. w obronie Różana i walkach nad Bugiem, gdzie dostał się do niewoli sowieckiej. Dzięki umiejętnościom sportowym i gimnastycznym, udało mu się uciec w trakcie transportu. Po ucieczce, walczył na froncie, był żołnierzem m.in. 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Po zakończeniu wojny, ukończył kurs hotelarski i przez kilka lat prowadził pensjonat w Essex, a następnie rozpoczął karierę trenerską. Przez 25 lat pracował jako szkoleniowiec klubu lekkoatletycznego Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Zmarł 31 stycznia 2017 roku. Pośmiertnie został awansowany na stopień generała brygady.

Wczoraj, nad Jeziorem Maltańskim odsłonięto tablicę upamiętniającą jego osobę. W uroczystej ceremonii udział wzięli m.in. członkowie jego rodziny, byli uczniowie i podopieczni, a także Prezes Poznańskiego Stworzyszenia Olimpijczykó, Szymon Ziółkowski.

Miejsce ustawienia tablicy nie jest przypadkowe – to tutaj, w 2003 roku, podczas XI Światowych Igrzysk Polonijnych, Alan Mack składał przysięgę w imieniu sportowców.